Letohrádek postavil pro hraběte Michnu Kilián Ignác Dietzenhofer (1689 – 1751), jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka, který se řemeslu učil ve Francii a Itálii. Stavba začala v roce 1720 a domu se původně říkalo Michnův letohrádek.

V roce 1729 rod Michnů vilu prodal a od té doby se její majitel změnil ještě několikrát. Důležitý je pak pro další podobu stavby rok 1826, kdy zde byla restaurace, kde se scházeli němečtí studenti. Ti dělali rakouskému arcivévodovi Maxmiliánovi doprovod na cestě do Mexika, která tak neblaze skončila – a díky nim se letohrádku začalo říkat Amerika.

Dvořák a jeho Novosvětská

Od třicátých let v letohrádku sídlí muzeum Antonína Dvořáka a dnes je součástí expozice kromě rozsáhlé Dvořákovy korespondence či dobových fotografií také faksimile partitury Dvořákovy nejslavnější symfonie – Novosvětské.

Amerika a trpaslíci

Zajímavá je také zahrada vily, kterou zdobí plastiky Matyáše Bernarda Brauna, jež mají představovat roční období. Tyto sochy vznikly pravděpodobně kolem roku 1730. Původně tu byly i Braunovy sošky trpaslíků – podle nich se domu až do 30. let, kdy sošky zmizely, říkávalo U Trpaslíků.

A právě v muzeu a jeho unikátní zahradě se bude konat Dvořákovi věnovaná oslava, na které se dozvíte leccos ze soukromí skladatele, poznáte jeho dobu – a samozřejmě si poslechnete jeho skladby.