Ano, pražské planetárium svůj doprovodný program za posledních několik měsíců obohatilo hned o čtyři skvělé pořady. Jaké to jsou?

Měsíční sonáta

Nejčerstvější novinkou je promítání nazvané Měsíční sonáta. Měsíc je fenomén, jeho chladný svět lidstvo láká a fascinuje od nepaměti. A vy se nyní můžete na něj vypravit a prohlédnout si jej napříč prostorem a časem. Jeho zatmění, fáze, vznik měsíčních moří a mnohem více odhalí tato jedinečná přednáška a promítání.

Polaris

Popletený lední medvěd Vladimír a malý tučňák James. Dobří kamarádi, kteří spolu v pořadu Polaris zažijí spoustu legrace. A také se díky nim dozvíte mnoho zajímavostí o naší planetě Zemi. Třeba to, proč se střídají roční období, den a noc, jaké jsou podobnosti Země a dalších planet, astronomické zákonitosti, souhvězdí. Pořad se zabývá i sluneční soustavou a spoustou dalších vesmírných záhad.

Záhada temné hmoty

Ani galaxie, ani hvězdy či planety nehrají na velkolepém vesmírném jevišti významné role. Vesmíru totiž vládne temná hmota. Z čeho je? Jak drží vesmír pohromadě? Co je to za hmotu, která tahá za hvězdy? Bude vůbec někdy tato záhada pochopena? Kolik střípků do skládačky o vesmíru ještě chybí? Film Záhada temné hmoty přehledně a srozumitelně seznámí s poznatky o této záhadné substanci, jejíž podstatu se současní astrofyzici snaží odhalit.

Hvězdy mayských bohů

Poloostrov Yucatán a civilizace starých Mayů - jejich starodávná města s pyramidami dodnes vyvolávají úžas. Mayští hvězdáři sledovali oblohu a pohyb Slunce, Venuše či Měsíce a sestavili dokonalý kalendář, který je odrazem astronomických cyklů. Byli doslova posedlí časem. Se zbožnou úctou se věnovali jeho počítání a pozorování pohybu nebeských těles. Projekce pořadu Hvězdy mayských bohů je obohacena o živé vystoupení, kdy lektoři planetária přiblíží návštěvníkům pohled na nebesa tak, jak je pozorovali právě staří Mayové.

Pohodlně se usaďte v sedačkách, pohleďte vzhůru ke klenbě planetária a nechte se unášet vesmírnou atmosférou do říše hvězd, planet, vesmírných objektů nebo do příběhů...