Po modernizaci, která přišla na 30 milionů korun (20 z pokladny města 10 z pokladny Planetária), nabízí Planetárium i třikrát větší rozlišení a čtyřikrát vyšší jas promítacích projektorů Sony, kterých je nyní celkem šest. Program po této změně běží od 13. září 2014.

Proč Cosmorama dělá kliky

Uprostřed kopule Planetária Praha najdete analogový přístroj pojmenovaný Cosmorama, který je jediným přístrojem svého druhu na světě, jenž je ještě v provozu. (V Berlíně byl jeho provoz ukončen v květnu letošního roku). „Aby Cosmorama nevadila projekci na kopuli, museli jsme ve spolupráci s brněnskou technikou naučit Cosmoramu uposlechnout pokyn lehni, což se zdařilo, a tak lze během dvou minut připravit sál k promítání se superprojektory,“ uvedl šéf Planetária Praha Jan Šifner.

Co nabízí Planetárium

Návštěvnost Planetária Praha se nyní pohybuje kolem 90 tisíc lidí ročně. Od roku 1960, kdy byl provoz zahájen, ho navštívily už miliony občanů republiky i turistů. Kromě sálu Cosmorama, kde se promítá nejmodernějšími přístroji v systému Skyskan Definitia a původním opticko-mechanickým přístrojem, je tu ještě sál Starvid, kde je digitální planetárium DDigistar3 na projekci tříroměrného vesmíru, pak učebna určená pro přednášky a vzdělávací programy a také stálá výstava, která přímo vyzývá, abyste si vyzkoušeli vše, co je v nabídce, od projížďky po Marsu přes fotografii ve skafandru až třeba hru s vesmírnými tělesy. Celkem může Planetárium Praha nabídnout na 50 různých pořadů týkajících se kosmu, kosmonautiky, fyziky a dalších příbuzných oborů.