Osm kosmických obleků, mezi nimiž nechybí skafandry, které skutečně sloužily astronautům pro lety MIR a ISS. Jsou součástí výstavy, kterou můžete až do konce května navštívit ve foyeru pražského Planetária ve Stromovce.

Zátěžový oblek, skafandry, i kostýmy z filmů

Co například uvidíte? Tréninkový zátěžový oblek Pinguin 3, který kosmonauti na ISS používají pro udržení fyzické kondice - zatěžuje svaly a simuluje tak podmínky zemské gravitace. Expozici tvoří i skafandr z projektu MARS 500.

Vedle skutečných kosmických obleků návštěvníci uvidí i fanouškovské kostýmy a skafandry ze sci-fi filmů. Vystaveny jsou například kostýmy podle návrhů Teodora Pištěka ze seriálu Návštěvníci, či filmu Zítra vstanu a opařím se čajem.

Mezi exponáty najdete také kostým stormtroopera a rytíře Jedi z Hvězdných válek a uniformy ze seriálu Star Trek. Jeden kus tu je také z dílny přední české návrhářky Blanky Matragi.

Originál ruského skafandru

Asi nejzajímavějším exponátem je originál ruského skafandru SOKOL KV2, který je v České republice k vidění vůbec poprvé. Jako jediný z vystavených kousků se právě tenhle dostal do vesmíru - s kosmickou lodí Sojuz T-2. V současné době se tento typ používá pro lety k mezinárodní kosmické stanici.

„Bezpečnostní skafandr se používá při všech kritických fázích letu - při startu, při přistání nebo pokud se Sojuz připojuje k mezinárodní vesmírné stanici ISS," vysvětlil zástupce ředitele planetária pro techniku Jan Šifner.

Setkání s Jurijem Baturinem

Výstava je v Planetáriu přístupná do 30. května. V jejím rámci se uskuteční 21. dubna beseda s kosmonautem Jurijem Baturinem.

Jurij Baturin, jenž v 90. letech dvakrát letěl do vesmíru, kde strávil celkem 19 dní 17 hodin a 44 minut, povypráví své zážitky z vesmíru, pobytu na vesmírné stanici, i pohledu na naši modrou planetu z vesmíru.