Podle Světové zdravotní organizace (World Health Organization) žije na naší planetě zhruba 2,5 miliardy lidí bez odpovídající hygieny, na otravu znečištěnou vodou pak ročně zemře 5 milionů lidí. Špinavá voda také každý rok způsobí 4,4 miliardy průjmových onemocnění, z toho 1,5 milionu končí smrtí, především u dětí do pěti let věku.

A právě na tento znepokojující stav se snaží poukázat bienální projekt Global Water Dances.

Tanec po celé délce řeky Mississippi

O co jde a jak to všechno začalo? Americká choreografka Marylee Hardenberg vytvořila v roce 2006 projekt nazvaný One River Mississippi, díky kterému chtěla upozornit na důležitost pitné vody a na problémy s jejím nedostatkem. Tehdy rozestavěla choreografii po celé délce řeky, projektu se v jeden den a jednu hodinu účastnilo téměř 1000 tanečníků.

Akce se setkala s takovým úspěchem, že za pár let vznikl celosvětový projekt Global Water Dances – koná se od roku 2011 a Česko se ho od samého začátku také účastní.

A proč zrovna tanec? Podle organizátorů projektu je to způsob komunikace srozumitelný na celém světě. Navíc tanec prý může být i cestou vytváření komunit, nejen tělo jednoho člověka při něm komunikuje s druhým.

Voda pro všechny

Letošní Tanec pro vodu se koná 15. června a tančit se bude na 120 místech naší zeměkoule. Choreografové připravují vystoupení u řek, jezer, v parcích, na pobřežích, či bazénech. Jednotlivé choreografie tak propojí vybrané místo s jeho atmosférou a environmentální problematikou konkrétní země. Letošním tématem projektu je motto Spojených národů: Vodu pro všechny.

V Praze Tanec pro vodu pravidelně organizuje studio DanceLab v čele s tanečnicí, choreografkou a pohybovou terapeutkou Renou Milgrom. Je to pro mě srdeční záležitost. Deset minut z choreografie je společných se stejnou hudbou pro celý svět. Zbylých zhruba dvacet minut už záleží na lokálním choreografovi a místních tématech,“ říká paní Milgrom, která pro letošní Tanec pro vodu dala dohromady skupinu šestnácti tanečníků, jež se pro tuto událost připravuje už od začátku dubna.

Stejně jako v minulých letech i letošní pražské vystoupení doprovodí živá hudba perkusionistů. Představení je zdarma, na závěr se pak návštěvníci můžou připojit k tanečníkům a rovněž své tělo rozvlnit na podporu tekutiny tolik potřebné pro naše životy.