Svatý Patrik, patron Irska, obrátil podle legendy v pátém století Iry na křesťanství. Z oslav jeho svátku se stala tradice takřka po celém světě.

V posledních letech si tato tradice našla své místo také u nás. Letos budou oslavy v Praze dokonce dvoudenní. O víkendu 16. a 17. března se můžete těšit na propojení české scény s irskými kulturními hodnotami a typickými formami umění.

Zelený trojlístek

Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je zelený trojlístek. Lidé ho v tento den nosí namalovaný na obličeji, nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den tohoto svátku projevuje nejen zeleným trojlístkem, ale také nošením zeleného oblečení nebo pojídáním zeleného jídla.

Nedělní irský průvod

České oslavy sv. Patrika vyvrcholí nedělním irským průvodem pražskými ulicemi. Výchozím bodem bude Kampus Hybernská, odkud se vydá zelený průvod Irů žijících v České republice, jejich kamarádů a dalších příznivců, do ulic metropole - přesněji přes Staroměstské náměstí, Národní třídu a Václavské náměstí, s cílem opět v Kampusu Hybernská.

Start a cíl není zvolen jen tak náhodou. Latinské pojmenování pro Irsko je totiž Hibernia.

Program v Kampusu

Zúčastnit se můžete také vy. Buď se můžete k průvodu připojit, nebo si jenom v ulicích města prohlédnout karneval irských převleků a masek.

Kampus Hybernská bude v neděli hostit také další program. V nabídce jsou například rychlokursy irštiny, čtení irské literatury či koncert kapely Conamara Chaos, která hraje tradiční irskou hudbu v moderních úpravách. Nebudou samozřejmě chybět ani irské nápoje a gastro speciality.

Nenechte si ujít zelené pivo, chytlavou irskou hudbu a bujaré veselí typické pro smaragdový ostrov Irsko.