Trhy se zahalí do tradičních barev - zlaté, červené a bílé. Návštěvníci se mohou těšit na nové dekorace, které čerpají ze známých pohádkových příběhů. Ve štítech prodejních stánků se objeví pohádkové motivy, jako jsou holoubci nebo princeznovské šaty. Na Staroměstském náměstí bude 99 a na Václavském náměstí 29 stánků.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí

Smrk ztepilý, který letos pochází z obce Rynoltice v Libereckém kraji, stojí na náměstí od noci z pondělí na úterý a ozdobí ho 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě, 30 kusů obřích zlatých rolniček, bílých zvonků i lískových oříšků. Ty doplní holoubci a koule ve zlaté, bílé a červené barvě.

Poprvé se rozsvítí v sobotu 1. prosince 2018 v 16,30 hodin na melodii Karla Svobody z filmu Tři oříšky pro Popelku za účasti herce Pavla Trávníčka. Rozsvítí se však také v 17,30 hodin na melodii Johna Williamse Somewhere in my memory. Motivy se budou vždy po hodině střídat, poslední animace s hudbou proběhne ve 21,30 hodin.

Stejná hudba v doprovodu animace zazní také u slavnostně zdobeného desetimetrového stromu na Václavském náměstí vždy každou celou hodinu od 17 do 21 hodin.

Vánoce na motivy pohádky o Popelce

Zajímavou upomínku v podobě fotografie mohou návštěvníci pořídit v unikátním fotokoutku ve tvaru Popelčina střevíce. „Práce na střevíčku, do kterého si každý může dát nohu a vyfotit se s ním, nebyla jednoduchá. Není z polystyrenu, ale je to čistě řezbářská práce. Zlatý střevíc vyrobený z masivu měří 60 centimetrů, a tím, že je ze dřeva, krásně dotváří atmosféru,“ upřesňuje Jakub Olbert, ředitel společnosti SOS Dekorace. Pod vánoční strom umístí dekoratéři tradiční dřevěný Betlém a historické, sto let staré sáně.

Novinky: 100% BIO kompostovatelné nádobí a nové logo

Organizátorem největších adventních trhů v centru Prahy je společnost Taiko, která připravila v letošním roce několik novinek. „Pohádkové Vánoce a s tím spojené nové dekorace jistě upoutají pozornost jako první. Rád bych ale upozornil na největší novinku letošního roku, a tou je 100% BIO kompostovatelné nádobí, ze kterého si letos návštěvníci trhů vychutnají občerstvení. Velmi mě těší, že můžeme být v této oblasti průkopníky a nabídnout kompletní ekologické nádobí a servisní materiál – od kelímků až po příbory,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Součástí projektu jsou i speciálně označené „chytré“ koše BigBelly, které výraznou měrou napomáhají ke snížení objemu odpadů a přirozenému intuitivnímu třídění.

Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí 2018 se v tomto roce představí s novým logem. To vychází z tradičních barev červené a zelené a využívá prvků odkazujících k české tradici foukaných ozdob a pečených perníčků. Grafický design navrhl tvůrce loga Občanského fóra, renomovaný grafik a výtvarník Pavel Šťastný.

Každodenní kulturní program na multifunkčním pódiu

Multifunkční pódium na Staroměstském náměstí bude po celou dobu trhů centrem hudebního a kulturního programu. Návštěvníky čekají živá vystoupení folklórních, národopisných a dětských souborů z České republiky i ze zahraničí. Chybět nebudou taneční vystoupení a programové bloky pro děti a dospělé.

Na velkoplošné projekci budou promítány pohádky a dětské večerníčky. Novinkou v letošním roce je projekt „Vánoční přání - srdcem malované, rukou darované“. Účastnit se ho mohou školy, školky a výtvarné kroužky, stejně jako jednotlivci. „Děti budou malovat vánoční přání ve formátu A5 na výšku libovolnou výtvarnou technikou. Dokončené výtvarné dílo v určených termínech přinesou na Staroměstské náměstí, kde k němu dostanou stojánek a dárkový balíček. Do stojánku svoje dílo vloží a předají komukoli jako osobní dárek,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka dětských programů trhů. Každé dítě tak vytvoří vánoční přání pro někoho blízkého. Součástí projektu budou tematické výtvarné dílny přímo na velkém pódiu Staroměstského náměstí, kde si děti mohou svá přání na místě namalovat.

Prodejní stánky

Na Staroměstském náměstí mohou návštěvníci nakupovat v 99 prodejních stáncích, na Václavském ve 29. Prodejci v nich nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky, adventní věnce a zboží s vánoční tématikou. Tržištěm zavoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno, horký punč, vánoční perníčky nebo vánoční cukroví. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás, grilovaných kuřat a vepřových kolen, kuřecích špízů nebo trhaného grilovaného kuřete v housce.

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31. 12. – 1. 1.) v době od 22 do 9 hodin.

Charitativní projekty

Největší vánoční trhy v centru české metropole pomáhají jako každý rok dětem a potřebným. Sdružení, nadace, spolky a chráněné dílny budou na bezplatně poskytnutých prodejních místech, nabízet své výrobky, nebo se přímo zapojí do tvorby doprovodného programu. Na Staroměstském náměstí umístí organizátoři po celou dobu trvání trhů kasičku, kam lze přispět Nadaci Pražské děti, která pomáhá dětem na onkologii a hematologii ve Fakultní nemocnici Motol.

Charitativní projekty: Rozsviťte s námi Prahu (hitradiocity.cz), Radio srdcem pro ivot dětem (radiosrdcem.cz), Česko zpívá koledy (denik.cz), Patron dětí, zdravotně a sociálně znevýhodněné děti (patrondeti.cz).