Pojem masopust má původ ve spojení „upustit od masa“. Jde o doslovné převzetí italského výrazu carnevale, složeného ze slov carne (maso) a levare (odstranit, odložit). 

Masopust je období od Tří králů do Popeleční středy, která připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Během masopustního období se tradičně pořádaly zabíjačky, hodovalo se, veselilo, tradiční byly také průvody masek.

Medvěd přinášel úrodu

V maskách chodívali jen muži, ženám byly tyto zábavy zapovězeny. To dnes už naštěstí neplatí. Z tradičních masek však můžeme vybírat stále.

Nejtypičtější masopustní maskou je asi medvěd, jehož kostým byl původně tvořen ze slámy a sena. Medvěd je symbol ještě z pohanských dob, měl vliv na úrodu, ale i plodnost. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku ovlivnil vzrůst obilí. Plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

Kobyla a další

Další oblíbenou maskou byla kobyla, ztvárněná dvěma a více osobami. Dříve se tradovalo, že pokud při průvodu nikdo ze vsi kobylu nekoupí, bude ve vrcholné fázi masopustu poražena. V průvodu šla ale i smrtka, která symbolizovala brzký konec zimy.

Důležitou osobou byl Opovědník aneb Laufer, který prakticky vedl celý průvod. Dřív mohl plnit roli Laufera pouze svobodný muž, dnes by měl mít hlavně prořízlou pusu.

Tyto a další zajímavosti z masopustního období se děti i dospělí dozví v neděli 9. února v Musaionu, kde si sami veselou masku vyrobí.