Poprvé se takto kostely a modlitebny široké veřejnosti v České republice otevřely v roce 2009. Tak dostali návštěvníci možnost poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání seznámit s křesťanstvím.

Skromné začátky, velkolepý dnešek

Do prvního ročníku Noci kostelů se v roce 2009 zapojilo 25 objektů v brněnské a 9 v plzeňské diecézi. Letos se zapojí na 1 400 kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabídnou více než 6 000 doprovodných programů.

V Praze se tento rok stane součástí akce 164 kostelů. Většina z nich otevírá v podvečer a program trvá až do půlnoci.

Bosé karmelitánky přivítají hosty

Třeba jak modlitbu, tak koncert vážné hudby nabídne kostel svatého Benedikta na Hradčanech, kde sídlí bosé karmelitky. Původně byl kostel farním chrámem Hradčan.

První zmínka o něm je z roku 1353. V roce 1792 ho císař Leopold II. daroval karmelitkám, které se v té době po desetiletém vyhnanství vrátily do Prahy a jejich původní klášter sv. Josefa na Malé Straně byl již obsazen. Sestry zde žily do r. 1950, kdy byly komunistickým režimem vyvezeny do internace. Klášterní život na tomto místě opět obnovily v r. 1992.

Programy pro děti a prohlídky

Evangelický novoměstský kostel sv. Michala v Jirchářích pak nabízí také výtvarný program pro děti ke vzniku Československa anebo historické přednášky či zvonění na Zvonu reformace, zhotoveném při příležitosti 70. výročí založení Slovenského evangelického a církevního sboru v Praze a na oslavu výročí 500 let reformace. 

Otevře se také kaple sv. Kříže, nacházející se v areálu Zemské porodnice u Apolináře. Zde budou probíhat prohlídky, ale také varhanní koncert anebo autorské čtení poezie.

Noc kostelů nabízí možnost meditace i poznávání architektonických a duchovních skvostů, programy jsou přizpůsobeny celé rodině.