Letošní rok je pro českou kosmonautiku výjimečný a byl vyhlášen českým kosmickým rokem pod oficiálním názvem Czech Space Year 2018. A právě k této příležitosti probíhají nejrůznější akce. Jednou z nich je Den otevřených dveří GSA.

Co je vlastně GSA?

GSA je jediná agentura Evropské unie, která se zabývá kosmickými aktivitami. Byla založena v roce 2004 a od září 2012 má v České republice své sídlo, kde pracuje tým 149 lidí z 22 zemí.

Během tohoto víkendu budete mít možnost se v centrále GSA dozvědět více o tom, co Evropská unie dělá v oblasti vesmírné a satelitní navigace, jaká je role GSA a jak satelitní navigace ovlivňuje naše životy.

Bohatý program

Program je opravdu velmi pestrý. Například se vám naskytne šance prožít cestu družice Galileo (GALILEO - Evropský globální navigační družicový systém) od vypuštění na raketě z Kourou ve Francouzské Guyaně až k uvedení do provozu a poskytování služeb, jež využívají občané a podniky po celém světě.

Postavíte si rovněž svůj vlastní satelit a srovnáte ho se satelitem skutečným, nebo okusíte zkušenost s virtuální realitou a zažijete pomocí Galilea záchranu vrtulníkem z moře nebo vrcholku hory. Také si můžete vyzkoušet kvíz a vyhrát něco na památku.

I na vesmír se můžete podívat více způsoby. Třeba umělecky, když si pomocí satelitů Galileo a aplikace Painted Earth vyzkoušíte kreslit telefonem.

Podnětné přednášky

Neméně zajímavé budou rozmanité a podnětné přednášky o vesmíru a satelitní navigaci, které povedou čeští experti a odborníci z GSA. Zaměstnanci GSA budou také po celou dobu akce připraveni odpovídat na vaše dotazy.

A nesmíte zapomenout si pořídit ve fotokoutku selfie z vesmíru, takovou fotografii totiž jen tak někdo nemá!