Architektura první republiky je akcí organizace Open House Praha, která se tak připojila k letošním oslavám sta let od založení Československa. Veřejnosti pravidelně v naší metropoli zpřístupňovala běžně nepřístupné skvosty období první republiky. A posledním objektem, který tento celoroční projekt završí, je klenot meziválečné funkcionalistické architektury - Mateřská a základní škola na nároží Bílé a Božkovy ulice v pražských Dejvicích architekta Jana Gillara.

Mladý architekt

Jan Gillar (1904 - 1967) byl český funkcionalistický architekt a jeho patrně nejvýznamnější stavbou je právě areál bývalých Francouzských škol. Tehdy teprve sedmadvacetiletému architektu vynesla stavba respekt české i zahraniční odborné veřejnosti a také členství v uměleckém svazu Devětsil.

A proč název “Francouzské školy“? Areál totiž nechal vybudovat Spolek pro výuku francouzského jazyka. A i když projekt nebyl nakonec realizován v původním rozsahu, dokáže i dnes překvapit.

Promyšlený koncept

Stavba byla navržena po vzoru nizozemských a německých škol typu „open-air“. Původně se počítalo s výstavbou mateřské školy, obecné školy a lycea, ve druhé etapě pak s výstavbou internátu s byty pro vychovatele a správce, kuchyněmi i studovnami. Internát nakonec postaven nebyl. K obecné škole byly připojeny terasy, kde se mohlo za příjemného počasí vyučovat na čerstvém vzduchu.

Velkou roli hrálo osvětlení přirozeným světlem. Jednotlivé budovy byly umístěny tak, aby nebránily dopadu slunečního svitu. Důmyslný byl rovněž systém vytápění pomocí rozvodů teplého vzduchu. Touto nucenou cirkulací bylo do tříd dodáváno nejen teplo, ale zároveň s tím se třídy také větraly. Pouze v těch místnostech, kde by tento systém nestačil, byly nainstalovány také klasické radiátory.

Areál prošel v roce 2006 celkovou rekonstrukcí a v současné době se zde nachází Základní škola a Mateřská škola Bílá.

 

Více informací na www.openhousepraha.cz