Zasvěcená průvodkyně provede zájemce o architekturu jednou z nejmalebnějších pražských oblastí, kam většina turistů při návštěvě nedalekého Pražského hradu nestihne zavítat. Přitom je tu toho hodně k vidění...

Vedle Bílkovy vily v dnešní Mickiewiczově ulici v oblasti bývalých barokních bastionů byly před první světovou válkou postaveny i jiné velmi pozoruhodné stavby – například kubistické dvojvily podle projektu J. Gočára, domy podle návrhu J. Kotěry, R. Stockara, E. Králíčka a dalších.

Inspirace zahradními městy

Tento zajímavý urbanistický celek začal vznikat před 1. světovou válkou, inspirován anglickými garden cities – a jejich pražská varianta je výjimečná tím, že absorbovala a vhodně začlenila i pozůstatky barokního opevnění Prahy. Ty se podařilo architektům Vladimíru Zákrejsovi a Vlastislavu Hofmanovi zachránit. Navrhli tady kotážovou (z anglického cottage=vesnický domek, zde ale řadovky) zástavbu vilami a řadovými domky v anglickém stylu.

Bílek postavil vily dvě

Na ojedinělé výstavbě na baštách se v letech 1910 - 1914 kromě významných architektů podílel i sochař František Bílek. Zdejší domy jsou postaveny hlavně ve stylu geometrické moderny, ale prosazuje se i kubismus, secese a symbolismus.Ten se projevuje hlavně na známé Bílkově vile, která má symbolizovat léto.

Zajímavý je ale i vedlejší dům, symbolizující podzim, který pro svého dlouholetého přítele a podporovatele zahradních měst a jednoho z iniciátorů výstavby vilové čtvrti na baštách doktora Procházku vyprojektoval „soused“ František Bílek, a to v roce 1910.