Naši rodiče a prarodiče určitě ještě pamatují dobu, kdy byly louky kosené na seno. Sekaly se jednou až třikrát za sezonu. První senoseč probíhala nejpozději do poloviny června tak, aby stačila narůst ještě druhá tráva - otava.

Louky byly totiž důležitou součástí úrody a seno hlavním zdrojem krmiva i vystýlkou pro hospodářská zvířata. První senoseč předcházela následnému období sklizně, plnění stodol a sýpek.

Na louku se vyráželo už za tmy, aby se dorazilo ještě za ranní rosy a po poctivé práci následovala i náležitá oslava. Bývalo také zvykem, že mládenci dívku, která šla poprvé v novém roce na trávu, polévali vodou, prý aby nebyla lenivá.

Umíte nebo neumíte?

Chcete to také zkusit a neumíte kosit? Nebojte se, ve Stromovce vás to naučí. Kdo má vlastní kosu, vezměte ji s sebou, pro ostatní budou na místě k zapůjčení. Než půjdete do pokosu, dáte si po kalíšku a pak bude i lehká snídaně v trávě.

Sekáči se tedy sejdou v 5 hodin ráno na louce u ulice Za Elektrárnou a za čerstvé ranní rosy se pustí do svého díla. Na senoseč jsou vítáni zkušení sekáči i naprostí začátečníci. Přibližně kolem deváté by mělo být hotovo. Vůně čerstvě posečené trávy a pocit z dobré práce jistě bude odměnou.