Ten Sing, neboli teenagers‘ singing - což v překladu znamená mladí zpívají - je jednou z mnoha aktivit mezinárodní organizace YMCA. V Česku působí na deseti místech a je určený pro mladé lidi ve věku od 12 do 20 let. Oblíbené amatérské uskupení, které bez vstupních talentových zkoušek poskytuje prostor pro seberealizaci. A umožňuje také teenagerům nezávazně si vyzkoušet to, co je z uměleckých aktivit, ať už je to hudba, divadlo či tanec, nejvíce láká.

Lék proti pasivitě

Ten Sing, největší projekt pro mladé umělecké amatéry v Česku, startuje na počátku září „V Ten Singu není důležitý výsledek, ale to, jakým způsobem ho dosahujeme. Hlavní je, aby se náctiletí potkali s vrstevníky a nebyli pasivní,“ říká Kateřina Javůrková, jedenadvacetiletá studentka designu, která je jednou z vedoucích českého Ten Singu. Sama v něm působí už osm let. „Je to pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy, jako jsou tanec, drama, takzvaný minichoir neboli zpěv bez hudebních nástrojů a další. Pravidelně se scházíme po celý rok a účastníme se tensingových akcí, jako jsou různé tábory, festivaly. Často jezdíme do Německa a dalších zemí, kde mají YMCA i Ten Sing silnou základnu,“ říká.

Cílem celého sdružení YMCA je rozvíjet osobnost - tělo, ducha i duši. Přestože je tento projekt založený na křesťanských principech, přijímá všechny bez rozdílu víry. A to je i hlavní myšlenka Ten Singu. „Vychází z principu mladí pro mladé, kdy se vedoucí snaží postupně předávat zodpovědnost a dovednosti mladším a vychovat z nich budoucí vedoucí. Je to koloběh. Ti starší učí mladší a jde hlavně o to nabídnout dětem alternativu, jak trávit volný čas. Aby ho neproseděli před počítačem nebo televizí,“ uvádí Kateřina Javůrková. Vrcholem pak podle jejích slov bývá  veřejný koncert, kde se mladí předvedou. „Setkávání s kamarády a vědomí, že něco společně vytváříme, mnohým dětem pomáhá úspěšně projít pubertou, nelehkým obdobím, ve kterém bojují s rodiči, okolím i sami se sebou,“ dodává Javůrková.

 Z Norska až do Čech

Ten Sing, největší projekt pro mladé umělecké amatéry v Česku, startuje na počátku září Ten Sing založil kněz Kjell Gronner v roce 1967 v norském Bergenu. Setkalo se s velkým ohlasem a v polovině 80. let se Ten Sing začal šířit z Norska do ostatní Evropy. V současnosti je jenom v této severské zemi okolo 200 tensingových skupin. A v dalších státech je jich ještě minimálně jedenkrát tolik. Právě díky norskému Ten Singu, který jezdí již 15 let do evropských i asijských zemí, zaznamenává tato aktivita rychlý rozvoj. V Česku začaly aktivity Ten Singu po listopadu 1989 rovněž za pomoci Norů.  A první Ten Singy vznikly v roce 1992 v Praze a v Krnově.