„Netopýrům kvůli jejich vzhledu někdo na chuť asi nikdy nepřijde. V minulosti si je lidé spojovali s posly zla a démony, dokonce je přibíjeli na dveře, aby je od zlých sil ochránili,“ říká tisková mluvčí Toulcova dvora Zuzana Hanušová, podle které jsou však netopýři pozoruhodná zvířata.

Jsou například velmi dobrými létajícími akrobaty, dokáží létat rychlostí až 50 kilometrů za hodinu,“ dodává Zuzana Hanušová.

Odborníci odpoví na každou všetečnou otázku

Zvláštností, kterými se tihle jediní noční létající savci vymykají, je však mnohem víc. A právě na Netopýří noci v Toulcově dvoře, který má podporu hl. města Prahy, se o nich můžete dovědět. „Toulcův dvůr tuto akci pořádá každoročně. Díky spolupráci se Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Nyctalus a Českou společností pro ochranu netopýrů máme odborníky, kteří umí odpovědět na každou všetečnou otázku,“ říká Marie Moravcová, hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost v Toulcově dvoře.

Podle ní je Netopýří noc u veřejnosti velmi oblíbená. A to nejen mezi dětmi, ale i mezi jejich rodiči. Podle množství položených dotazů návštěvníky zajímají i ty nejmenší detaily. „I malé děti mají úžasné otázky,“ podotýká Marie Moravcová.

Uslyšíte jinak neslyšitelný netopýrův hlas

Už jste někdy slyšeli netopýrův hlas? Je běžně lidským uchem nezachytitelný, v Toulcově dvoře vám však odborníci půjčí ultrazvukový detektor, díky kterému budete moct netopýří komunikaci vnímat. „To také patří k velkým zážitkům,“ říká Marie Moravcová.

Netopýři signály vydávají  z části nosem a pootevřenými ústy. Každý tón, který vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž.

Netopýři žijí všude kolem nás

To ještě zdaleka není vše, co na zájemce v Toulcově dvoře poslední prázdninový den čeká. V rámci akce se návštěvníci s odborníkem za volně žijícími netopýry dokonce vypraví. Kam?  „Netopýři žijí všude kolem nás. I v areálu Toulcova dvora. My chodíváme kolem lesoparku k Hostivařské přehradě. Tam je jejich větší druhový výskyt,“ upozorňuje Marie Moravcová.

„Netopýra si normálně člověk nevšimne. Ale právě pomocí detektoru si poslechne jejich běžně neslyšitelné hlasy. S údivem pak zjistí, kolik druhů v jeho blízkosti žije. Je moc pěkné také pozorovat lovící netopýry v terénu,“ dodává koordinátorka.

Savce si můžete pohladit, i nakrmit

Kolik jich v terénu budete moct vidět? To záleží na počasí. Například loni byla tropická noc, což prý bylo na netopýří aktivitě znát. „Viděli jsme jen netopýry rezavé. Pokud prší, také je jejich pozorování slabší,“ říká Marie Moravcová s tím, že strach o to, zda vůbec nějakého uvidíte, mít rozhodně nemusíte.„Vždycky se nějací lovící netopýři pozorují,“ dodává.

Komu se už na zhruba dvoukilometrovou vycházku končící u Hostivařské přehrady nebude chtít, nevadí. Také o živého netopýra nepřijde. Odborníci se totiž v Toulcově dvoře starají i handicapované jedince. Na ty si budete moci nejen sáhnout, ale třeba je i nakrmit. Moučnými červy.

Dobrý soused

A protože některým druhům netopýrů hrozí vyhynutí, odborníci upozorní i na možnosti jejich ochrany. Můžeme jim pomoci například tím, že na vlastní zahradě nebudeme používat chemikálie, pokud se netopýři usadí na půdě či stodole, ponecháme jim stále volný průlet ven i dovnitř. A pomoci můžeme i vyvěšením budky – netopýrovníku.

„Důležité je, aby se člověk naučil s netopýry žít a chránil jejich zimoviště (zimní úkryty), ale i letní přírodní stanoviště, shromaždiště, loviště ... Je třeba se na netopýry dívat jako na dobré sousedy,“ uzavírá Marie Moravcová.

 

Podívejte se na stránky www.toulcuvdvur.cz.