Architektonický skvost ve vilové čtvrti ve Strašnicích je kulturním a společenským centrem na Praze 10. Pořádají se tu výstavy, přednášky a kulturní akce. Jednou z nich je blížící se Letní slavnost v zahradě.

Trochu historie

Tato mimořádná vila byla postavena významných českým architektem, urbanistou, teoretikem architektury, návrhářem nábytku a malířem v jedné osobě - Janem Kotěrou. Její projekt pochází z roku 1902, stavba byla dokončena v roce 1903.  U Kotěry si ji objednal učitel a zemský školní inspektor František Trmal.

Původně venkovské sídlo proslavilo fascinující skloubení anglické venkovské architektury a lidové slovanské tradice se secesním geometrickým ornamentem. Součástí tohoto zajímavého objektu je též zahrada s roubenou kůlničkou a prostory pro hospodářská zvířata.

Současnost

Majitelem vily je Městská část Praha 10 a sídlí zde umělecká agentura, která objekt zpřístupnila veřejnosti. Slouží jako Kotěrovo centrum – odborné studijní zařízení pro badatele v oblasti architektury bydlení, s malou expozicí přibližující dílo tohoto významného architekta.

Letní slavnost

Na druhou zářijovou neděli je i pro ty nejmenší přichystaná slavnost se spoustou zábavy. K prohlédnutí budou historické automobily pana Jana Úředníčka, zúčastnit se můžete také zajímavé besedy o automobilových veteránech. O hudební program se postarají žáci ze Základní umělecké školy Olešská.

Součástí odpoledne bude také vernisáž výstavy, kde žáci této umělecké školy představí své výtvory letošního plenéru pořádaného panem Josefem Dudkem.