Jde o součást mezinárodního projektu Brain Awareness Week (BAW), který popularizuje a veřejnosti představuje novinky ve vědě.

U nás tuto tradici založil český neurovědec a profesor Josef Syka v roce 1998. Týden mozku tak každoročně oživí půdu Akademie věd, která se tak otevírá veřejnosti. Letos se uskuteční už 21. ročník.

Mozek ze všech stran

Tentokrát se svými přednáškami vystoupí přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd. Studenti i zvídaví laici se leccos dozví například o tématu umělé inteligence v přednášce, která se zaměří zejména na hluboké neuronové sítě.

Další plánovaná přednáška je nazvána Mozek nikdy nespí a bude o záhadách lidské mozkové aktivity během spánku. Jak se mění náš mozek po narození, to je další zajímavé téma. Mozek je během dospívání formován okolím, zkušenostmi a podněty, kterým je dítě vystaveno.

Praktické ukázky pak přinese přednáška nejen pro pedagogy nazvaná Deskové hry ve výuce, která se zaměří na to, jak konkrétní hry podporují vývoj mozku. Po teoretickém úvodu si přítomní navíc celou hru sami projdou.

Workshopy o víkendu

Na přednášky během víkendu navazují interaktivní workshopy, zaměřené například na ergoterapii jako možnost rehabilitace po poranění mozku, anebo na paměť a to, jak ji procvičovat tak, abychom si byli schopni zapamatovat například 100 slovíček za hodinu.

Pro většinu z nás asi bude zajímavý workshop na téma Fobie a jak se jí zbavit, který slibuje, že nás osvobodí od hrůzy z pavouků či hadů. Dokonce si prý účastníci na závěr obřího pavouka s nadšením pohladí.

Návštěvníci Týdne mozku se mohou dále těšit na workshop otevřených elektrodílen The Cave. Zaměřen je na možnosti virtuální reality. Chybět nebude ani promítání hned několika filmů, anebo výstava věnovaná virtuální realitě.