Program šestého ročníku Dne architektury, který má podporu hlavního města Prahy, má hned několik tematických linií a opět se do něj zapojují početná česká města i dvě města na Slovensku. Coby festivalové motto si pořadatelé tentokrát vybrali výrok slavného architekta Miese van der Rohe: „Méně je více“. 

„Kvalita je lepší než kvantita, někdy je lepší postavit méně s rozmyslem než více. Je to stále platné a chceme tím upozornit na některé dnešní necitlivé rekonstrukce domů nejen na českém venkově a zejména častou preferenci ceny před kvalitou na architektonických soutěžích,“ říká k letošnímu mottu zakladatelka akce Marcela Steinbachová, která byla letos nominovaná na cenu Architekt roku 2016.

Pragovka i umělecká Ořechovka

V Praze během víkendu proběhne přes 40 procházek, prohlídek a happeningů, na své si přijdou jak milovníci klasické historické architektury, tak ti, kteří se chtějí dozvědět víc o místech, kde žijí nebo kudy denně procházejí.

Otevřou se například běžně nepřístupné a velkolepé vysočanské tovární budovy, včetně areálu továrny Praga, připomínající opuštěné chrámy. V hlavním městě se dále mezi četnými akcemi koná například procházka mezi vilami pražských umělců na Ořechovce, či prohlídky po stopách architekta Karla Pragera. Lidé tak mohou objevit například jeho neznámou technickou stavbu - kotelnu ve Všeobecné fakultní nemocnici.

70. léta, neznámý Karlín i Libeň

Přístupné budou i stavby ze 70. let jako je sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu, do let 80. nás vrátí návštěva Kongresového centra aneb Paláce kultury. Procházky povedou i pražskými sídlišti a jejich architekturou.

S kurátorkami galerie VIPER se zase návštěvníci projdou po pražském Karlíně, kde si prohlédnou několik zajímavých objektů vrostlých do běžné městské zástavby. Uvidí například drážní domek, budku hlídače, pivnici a další.

Na Malvazinkách navštívíte klenoty meziválečné vilové architektury autorů Jana Gillara, Adolfa Loose anebo Ernsta Mühlsteina. Objevovat můžete i takřka neznámou část horní Libně. Usedlost Rokosku a protilehlou vilovou čtvrť s prvorepublikovými funkcionalistickými a historizujícími vilami představí historik architektury Tomáš Řepa.

Na „Synkáči“ stával zámek

Pro nuselské patrioty je tu procházka po náměstí bratří Synků. Jak se vyvíjelo místo představující od pradávna ústřední bod Nuslí? Náměstí, kde stával nuselský zámek?

Během procházky účastníci objeví různé historické vrstvy zapsané v poměrně ucelené zástavbě z počátku 20. století a také zbytky prvorepublikové tržnice.

Laser show a přednáška renomované architektky

Zakončení festivalu se v neděli 2. 10. od 18:30 hodin ujme Vladimír 518 se svojí laser show o obdivovaném i zatracovaném architektu Karlu Pragerovi. Vystoupení se bude konat v Kongresovém centru Praha.

Závěr oslav pak ještě vyvrcholí 6. října přednáškou renomované architektky Liesbeth van der Pol, která působila jako nizozemská královská architektka, nyní vede ateliér Dok Architecten.

 

Podívejte se na webové stránky: www.denarchitektury.cz