O novou podobu si hostivařský zookoutek, ve kterém nacházejí domov zraněná nebo jinak handicapovaná zvířátka už od roku 1970, řekl sám. Podoba před rekonstrukcí? Staré, záplatované ohrady, malé výběhy...

Jak říká Petra Fišerová - tisková mluvčí Lesů hlavního města Prahy, které zookoutky v hlavním městě spravují - tenhle už nestačil svým vzhledem, velikostí, ani funkčností výběhů novým nárokům na zajištění kvalitní péče o umístěné živočichy.

„Hlavní město Praha prostřednictvím odboru ochrany prostředí podpořilo naši snahu dát zookoutku nejen nový kabát, ale umístit zde pro návštěvníky i zajímavé živočichy a celou lokalitu zatraktivnit,“ konstatuje Petra Fišerová.

Největší český hmyzí hotel

Kdo se teď do Hostivaře přijde na zvířátka podívat, bude příjemně překvapen. Vyrostl zde totiž krásný areál s novými výběhy, vyhlídkami, informačními panely, i takzvaným hmyzím hotelem, největším v České republice.

„Hmyzí hotel je vlastně část gabionového oplocení kolem dančího výběhu. Jeho konstrukci vyplňují přírodní materiály jako jsou dřevěné špalky, rákos, či šišky. Je tak plný úkrytů vhodných pro drobné živočichy,“ popisuje mluvčí Lesů hl.m. Prahy.

Do projektu je vhodně zakomponovaný i stávající zatopený lom, kam se vrátily kachny divoké a pižmové, labutě a husy labutí. Na jeho jedné straně pak vznikl dřevěný chodníček, na který navazují dřevěné schody. Po nich vystoupáte až k vyhlídkové plošině, z níž budete mít celou vodní plochu jak na dlani.

Stádo vzácných bílých daňků

A která zvířata tu můžete nově obdivovat? Kromě vodního ptactva si vaši pozornost určitě získají unikátní bílí daňci. „Daněly byly přivezeny ze zookoutku Chuchle a daněk z obory nedalo Berouna,“ upřesňuje Petra Fišerová.

Plaví a bílí daňci jsou velmi vzácní. Nejedná se o albína, jak by si mnozí mohli myslet, ale skutečně o bílou formu daňka. Nejběžnější barvou srsti těchto zvířat je červenohnědá zdobená bílými skvrnami, jsou ale i daňci tmavohnědí, nebo i černí.

Jejich barevné rozdíly jsou prý dědictvím po zvídavosti britských šlechtitelů, kteří v minulosti hodně experimentovali. Takže jim po oborách a zámeckých parcích kdysi pobíhali třeba i daňci modrošedí, žlutí, či dokonce červení.

V Divoké zahradě se stádečko prohání ve výběhu velkém téměř 4 000 metrů čtverečních. „Chtěli jsme, aby plocha pro ně evokovala volnou přírodu. Člověk si tak na zvíře sice nemůže sáhnout, ale pro daňky je lepší, že mají trochu víc prostoru,“ říká Dan Frantík, vedoucí oddělení péče o zeleň Magistrátu hl. m. Prahy.

Mufloni si pozornost návštěvníků užívají

Zatímco daňci jsou zatím stydlivější a pozorovat se nechají jen hodně zpovzdálí, páreček muflonů si přítomnost návštěvníků naopak velmi užívá. Zvířata se nechají pohladit, když se něco šustne, zvědavě přiběhnou, dětem skrz plůtek nastrkují své čumáky...

Muflon je vlastně zdivočelý potomek ovcí domácích, které si kdysi s sebou na Korsiku a Sardinii ve Středomoří vzali první pravěcí zemědělci. Dožívají se v průměru pěti až deseti let (rekordmani i dvaceti) a jejich rohy můžou být dlouhé až 90 centimetrů.

V Praze je můžete vidět v Krčském lese, kde žijí už 60 let. Pobíhají i v přilehlém areálu Thomayerovy nemocnice. Právě odtud byli dovezeni do Divoké zahrady v Hostivaři.

1

Radní Plamínková: Proměna mě samotnou překvapila

Součástí nového areálu v Hostivaři jsou i informační panely, které návštěvníky seznámí zejména se zajímavostmi ze života daňků, muflonů, či vodního ptactva. Za zmínku také stojí to, že ve výběhu pro mufloní rodinku všímaví pozorovatelé určitě rozpoznají kamennou mapu nedaleké Hostivařské přehrady.

„Proměna zpustlého a zaploceného prostoru starého sadu v tak příjemné a zajímavé místo mě samotnou překvapila. Pevně doufám, že Divoká zahrada se stane místem, kde budou svůj volný čas trávit nejen rodiny s dětmi,“ uvedla na slavnostním otevření Divoké zahrady radní hlavního města Prahy Jana Plamínková s tím, že je důležité, aby děti mohly zvířata vidět zblízka na vlastní oči. „Aby tak zjistily, že město je obýváno nejen lidmi, ale i spoustou živočichů,“ dodala radní Plamínková.

Před proměnou hostivařského zookoutku je opravdu nutno smeknout. V budoucnu by podobných změn měl podle zástupců hlavního města Prahy a Lesů hl. m. Prahy doznat také zookoutek v lesoparku Kamýk a v Malé Chuchli. Je určitě se na co těšit!