Kromě do expozice věnované zemědělství, potravinám anebo třeba myslivosti mohou návštěvníci zamířit za bylinkami. Na místě bude možné zakoupit nejen sazenice a semena tradičních i méně známých bylin, ale také léčivky sušené anebo třeba z nich vyrobenou kosmetiku.

Přednášky pro laiky i znalce

Součástí akce bude i cyklus přednášek. Zájemci se na nich například dozví, proč některé rostliny léčí a jiné naopak mohou i zabíjet, co je plevel a co léčivá bylinka, jak je nejlépe pěstovat třeba i v malém pražském bytě anebo proč bylinky tak aromaticky voní.

Pro ty, co na to jdou vědečtěji, bude Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D., přednášet o genetice a morfologii běžných i méně běžných bylin.

Bylinky natrháte i v přírodě

Pro všechny bude asi nejzajímavější návod, jak bylinky pěstovat – jaké druhy substrátů, jaké nádoby a jakou péči si zaslouží. Budete se divit, ale většinu bylinek i zeleniny můžete pěstovat i v tom nejmenším městském bytě...

A pokud se na to necítíte, můžete za léčivými rostlinami vyrazit i do volné přírody, třeba té hned za městem anebo v pražském lesoparku. Nasbíráte tam například mladé kopřivy, ze kterých připravíte chutný špenát, nádivku, čerstvý čaj, či si je můžete usušit. Kopřiva má pro náš organismus skvělé čistící účinky a obsahuje mnoho vitamínů.

Další oblíbenou jarní bylinkou je medvědí česnek, jehož čerstvé zelené listy mají čistící a omlazovací účinky, zbavují organismus zahlenění a odstraňují z těla škodlivé látky. Pomáhá také snižovat potíže s dýchavičností. Může se používat jako koření, vyrábí se z něj i chutné pesto. Z dalších volně rostoucích bylinek lze využít např. sedmikrásku, fialku nebo pampelišku. Stačí se jen nebát...