Stejně jako v červenci roku 1969 přistál lunární modul Eagle (Orel) na Měsíci, teď zakotvil i před budovou planetária ve Stromovce. A nutno dodat, že budí velkou pozornost. Aby ne, však jde také o model v měřítku 1:1. Jeho výška je tedy 8 metrů, základna je velká 9 x 9 metrů.

Maketa dle reálných původních nákresů

„Dělali ho pracovníci našeho planetária,“ říká mi mladík, který ještě s jedním kolegou hlídá vchod do makety kosmické lodi. „Trvalo jim to zhruba rok a půl,“ podotýká s tím, že „pražský Eagle“ je vytvořený trochu z jiného materiálu, než ten skutečný, avšak podle reálných původních nákresů a plánů, které zveřejnila NASA.

Zatímco reálný modul byl vyrobený z hliníkových a titanových slitin, konstrukce toho pražského je ze železných a ocelových profilů. A také nemá ochranu proti mikrometeoritům. Ale to jsou jen detaily. Jinak váží zhruba čtyři tuny, je tedy cca o tunu lehčí než skutečný Eagle.

O prohlídky je velký zájem

Podobných kopií je po celém světě zhruba desítka, pouze v Praze však návštěvníci vstoupit i dovnitř modulu a představit si podmínky, v jakých před padesáti lety americký astronaut Neil Armstrong a jeho kolega Edwin Aldrin sestoupili na Měsíc.

O prohlídky modulu je velký zájem. Dokonce takový, že vstupenky jsou až do 27. 7. zcela vyprodané. Netřeba však zoufat, maketa bude ve Stromovce stát ještě dlouho. Do kdy? „Dokud se nerozsype nebo neodletí,“ odpovídá mi s úsměvem slečna za pokladnou.

A co uvnitř na návštěvníky čeká? Je to velká podívaná. Obzvlášť pro milovníky a znalce technologií. Například počítač, který loď řídil, je totiž z dnešního pohledu skutečně primitivní. Neměl žádnou obrazovku, jen numerickou klávesnici. Avšak pro tehdejší dobu znamenal technický zázrak…

Jen pohled na měsíc stál za celou tu cestu!

A až se podíváte z okénka, zkuste si představit, jak z něj před padesáti lety astronauti spatřili povrch Měsíce. „Pohled na Měsíc, který se před námi otevřel, je skutečně úchvatný. Měsíc nám zaplňuje tři čtvrtiny okénka v průlezu. Vidíme celou jeho polokouli, třebaže část je úplně ve tmě a pouze část je ozářená světlem, které vrhá Země,“ podával tehdy hlášení velitel mise Neil Armstrong. „Jenom tenhle pohled stál za celou tu cestu!“ prohlásil.

Kosmická loď Apollo 11 odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska 16. 7. 1969. O tři dny později zakotvila na oběžné dráze, kde strávila celkem 59 hodin, 30 minut a 25,79 sekund. Armstrong se jako první člověk dotkl měsíčního povrchu 21. července 1969. Před návratem spolu s Aldrinem nasbírali zhruba 22 kg měsíční horniny.

Byl to velký okamžik, který se nesmazatelně zapsal do dějin. Však se tehdy splnil odvěký sen člověka stanout na jiném vesmírném tělese! Přijďte si ho do Planetária Praha také připomenout.