Toulcův dvůr je zajímavý nejen současnou činností v oblasti ekologické výchovy, ale také historií – první zmínky jsou již z roku 1362, kdy zde sídlil rychtář Petřík, tvrz tehdy patřila Sázavskému klášteru. Od roku 1866 byla majetkem "obce království Českého". 

Proč se dvůr jmenuje Toulcův? František Toulec byl posledním zemědělsky hospodařícím nájemcem zemského (po první světové válce zestátněného) hospodářského dvora. Pan Toulec byl nejen moudrý hospodář, ale také laskavý člověk, který nenechal žádného pocestného odejít bez pohoštění.

Od 60. let zde hospodařil Státní statek Praha, od roku 1992 statek patří pod hlavní město, Praha, sídlí zde Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy.

Původní druhy zvířat

Sídlí zde středisko ekologické výchovy, rodiny s dětmi i školy sem míří nejen na různé akce a workshopy, ale také na farmu s domácími zvířaty původních českých plemen. Na farmě Toulcova dvora probíhá projekt Noemova archa, který má za úkol zachovat původní česká plemena hospodářských zvířat. Zdejší zvířata jsou zařazena do programu zachování genových zdrojů, kromě toho, že se s nimi potěší malí i velcí návštěvníci, mají také hodnotu pro budoucnost.  

Lidové tradice spjaté s jarem

Kromě zachování původních hospodářských zvířat naší krajiny dbá Toulcův dvůr také na zachovávání a rozvíjení lidových tradic – jako je právě vítání jara.

24. března si mohou malí i velcí návštěvníci v připravených dílničkách vyrobit píšťalku, pomlázku, řehtačku nebo jiný předmět vztahující se k jaru, seznámit se s tradičními řemeslníky, ochutnat tradiční česká velikonoční jídla. A pak společně vynést Moranu a oslavit tak příchod jara, což je pohanská tradice, spjatá právě se zemědělci a jejich kulturou.