Japonská kultura, myšlení, zvyky i japonský život se od toho našeho dost liší. A vy máte teď šanci poznat, jak moc. Pražský Vyšehrad se totiž nadcházející víkend díky Bodaidžu macuri promění v takové malé Japonsko.

Bodaidžu macuri, nebo-li Svátek lip, je označení pro tradiční japonské oslavy vrcholícího jara, které každoročně u nás pořádá Česko-japonská společnost, Japanese Association in the Czech Republic, Velvyslanectví Japonska v ČR a Národní kulturní památka Vyšehrad. Letošní ročník bude už čtrnáctý.

Vítání božstva a alegorický průvod

Kdo se těchto oslav pravidelně účastní, ví, že průběh bývá vždy podobný. A ani tentokrát tomu nebude jinak. Začínat se bude vítáním božstva na vltavské náplavce na Výtoni, odkud pak vyjde alegorický průvod s přenosnou svatyní omikoši. Střežit ho budou samurajové v plné zbroji.

Na Vyšehradě pak bude pokračovat další program. Uvidíte hudební vystoupení hráčů na bubny taiko, napínavé samurajské souboje, těšit se můžete na tradiční japonské rituály či svatyňové tance miko-mai a Josakoi sóran, do kterých vás během svého vystoupení zasvětí japonská kněžka. Připraveny budou i různé hry, dílny, ranní zazen…

Nebude chybět „tlučení“ koláčků

Chybět samozřejmě nesmí ani tradiční japonské pochoutky. Jaké? Koláčky moči, vyráběné ze speciálního druhu lepkavé rýže. Na Vyšehradě budete svědky jejich „tlučení“.

A o jaký pokrm vlastně jde? Moči je tradiční jídlo pro oslavy Nového roku, ale Japonci si tento velmi oblíbený dezert dopřávají i během celého roku. Vyrábí se tak, že se svařená rýže tluče v dřevěných hmoždířích dřevěnými palicemi. To dělají dva lidé – jeden tluče, druhý čeká, až z rýže vznikne pasta, kterou odebírá. Pak se z ní tvoří různé tvary koláčků.

No a ke koláčkům si můžete dát třeba 100% zelený čaj matcha, ze kterého se díky jeho obsahu tělu prospěšných látek stává celosvětový fenomén.

Neváhejte a přijďte si užít typickou japonskou atmosféru!