Vše sice vzniká za pochodu a narychlo, ale zato s velkým nadšením. Pod hashtagem #veda_na_doma najdete tuto vědeckou zábavu na webových stránkách akademie a na jejich sociálních sítích. Aktivity budou navíc postupně přibývat.

Přednášky z „obýváku“ vědců jsou pro každého, kdo se chce něco nového dozvědět. Ať už to jsou malé děti, středoškoláci či dospělí. Každý si prostě přijde na své.

Přednášky pro děti od 6 do 15 let

Kousek za Prahou, v obci Ondřejov, se nachází hvězdárna. Pokud jste ji ještě nenavštívili, je právě ta pravá příležitost na její virtuální prohlídku. Co se na ní dozvíte?

„V pěti minutách „dějepisu“ vás Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR seznámí s historií hvězdárny a v deseti minutách se ve „fyzice“ podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli. Poznáte, jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým jsme to pro vás natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli,“ lákají na prohlídku autoři virtuálních aktivit.

Tato prohlídka je vhodná pro 2. stupeň ZŠ, ale zvládnou to určitě i trochu mladší zájemci.

Kuchyňské pokusy

Dva krátké experimenty nebo spíše chemické pokusy v kuchyni zase představí ze svého domova Zuzana Sochorová Vokáčová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Navíc si její pokusy můžete vyzkoušet sami doma. Dětem se určitě zalíbí, že budou potřebovat barevné bonbónky - třeba oblíbené lentilky.

Sopky a lego

Víte, proč sopky soptí? Jak fungují a proč může kvůli sopečnému prachu spadnout letadlo? Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR vám za pomoci lego rekvizit a z prostor vlastního obývacího pokoje ukáže, jak takové vulkány fungují.

Zahrajte si s dětmi a možná se také něco dozvíte.