Vzpomínková akce je věnovaná 75. výročí operace Anthropoid a boji sedmi statečných parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Akci pořádá městská část Praha 2 ve spolupráci s Rotou Nazdar a Československou obcí legionářskou.

Atentát na Heydricha

Operace Anthropoid je nejúspěšnějším společným činem československého domácího a zahraničního odboje. Likvidace říšského protektora R. Heydricha, vysoce postaveného člena nacistické NSDAP, špičky zločinecké SS a policie znamenala v roce 1942, kdy nacistická vojska okupovala téměř celou Evropu, pro německou Třetí říši velkou ránu. A jen těžko se hledá podobně významný čin uskutečněný jinde na Němci okupovaném území. Zrůdná nacistická mašinerie přišla o jeden ze svých brutálních mozků, který mohla jen těžko nahradit.

Dobová technika a ukázky výcviku

Na Karlově náměstí se návštěvníci setkají s množstvím dobové techniky a historických artefaktů. V komentovaných ukázkách zde uvidí výcvik parašutistů v Anglii a ve Skotsku, operační materiál a jeho nasazení, ale třeba i výcvik dělostřelců. Jedna z ukázek bude věnována tréninku útoku na jedoucí automobil - odborníci rozeberou možné varianty útoky na Reinharda Heydricha.

K vidění také výstava

Kromě bojových akcí uvidí návštěvníci na Karlově náměstí také panelovou výstavu, kterou připravila Československá obec legionářská. Věnována bude všem statečným mužům a ženám, kteří se zapojili do odboje během 2. světové války a rovněž všem jejím obětem.

Filmové projekce v MATu

V kině MAT pak oba dny budou probíhat projekce filmů zabývající se operací Anthropoid. Diváci shlédnou jak stejnojmenný film, tak novinku nazvanou Smrtihlav. Promítnou se také české klasické snímky jako Sequensův Atentát anebo Krejčíkův Vyšší princip. Vstupné na filmy je od 99 Kč.

 

Více informací zde