Výtopna Zlíchov je občanské sdružení, které provozuje veřejné parní vlaky, jezdící na Křivoklát, Karlštejn nebo po Pražském semmeringu či Posázavském pacifiku. Vlaky také vystavuje a hlavně renovuje - za více než 18 let fungování se zde podařilo zachránit a zprovoznit několik parních a motorových lokomotiv, osobních a nákladních vozů.

Parní vlaky i historická tramvaj

A všechny stroje si máte možnost 19. května prohlédnout, a to v rámci akce Dny Prahy 5. Pro fajnšmekry bude ve výtopně připravena sbírka parních lokomotiv značek ČKD Praha a Škoda Plzeň, průmyslové lokomotivy, motorové lokomotivy značek ČKD Praha a TSM Martin, či sbírka motorových lokomotiv československé výroby například z řad T211.0, T334.0 a T444.0 nebo ruská lokomotiva z Kalugy.

Mamut a tramvajový vůz z roku 1932

Zajímavostí je také funkční parní válec Mamut z roku 1930 značky ČKD anebo tramvajový vůz Ringhoffer Krasin z roku 1932. Vůz byl vyroben v Ringhofferově továrně v Praze na Smíchově a je jediným z této série, který se dochoval. Prokazatelně byl evidován k 6. 4. 1944 ve vozovně Motol, poté od 5. 3. 1959 ve vozovně Žižkov a v roce 1969 byl vyřazen a léta sloužil jako základ rekreační chaty.

18. a 19. května budou také jezdit parní i motorové vlaky ze Smíchova do Řeporyj a zpět.

 

  • Více informací zde