Asociace starožitníků ČR, pořadatel veletrhu, zvolila za leitmotiv spojení starožitností s moderním interiérem. Ve spolupráci s Asociací návrhářů interiérů budou návštěvníkům ukázány starožitnosti ve zcela  nových souvislostech v doprovodném programu veletrhu.

Dejte domovu duši

Viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková k tomu poznamenává: „V prvé řadě by člověk měl vnímat genius loci místa, se kterým pracuje. Zcela jinou atmosféru má venkovský dům s nízkými stropy, jinak vyzařuje byt ve vinohradském domě z konce 19. století s vysokými stropy a původními dveřmi a parketami, a zcela jiné možnosti dává novostavba. Bylo by pěkné, kdyby se do bytu přeneslo něco z charakteru domu. To mu dává duši. Zcela moderní byt v novostavbě pak nechává vyniknout drobné starožitné doplňky, jako jsou zrcadla či hodiny, které jemně rezonují s moderním nábytkem i obrazy.“

Moderna se starožitností nevadí

„Dnešní doba je přesycená asijskými plastovými napodobeninami, ´fejky´ všech známějších designových nábytků, kopiemi uměleckých děl a dalšími kýči,” řekla bytová designérka Gabriela Hámová. Pokud si zařizujeme byt moderním nábytkem, citlivým výběrem vhodného starožitného kusu nábytku či solitéru mu můžeme dát estetickou dominantu, ale i tady je třeba přemýšlet, dbát na vhodnost barevných kombinací a držet se klasické lidové moudrosti, která praví, že méně bývá někdy více. Moderní prvek má být osobitý a účelný a starožitný kus autentický a kvalitně zrestaurovaný. Repliky totiž vždy nakonec přiznají barvu a působí samovolně jako kýč. Navíc jsou starožitnosti cenově dostupné a uchovávají si svou hodnotu i do budoucna.“

Dojde i na poradenství

Zástupci Asociace návrhářů interiérů na veletrhu společně se starožitníky zájemcům poskytnou informace i praktické ukázky interiérů využívajících starožitnosti či představí netradiční možnosti restaurování. Přijdete-li se na veletrh podívat a zakoupíte si nějakou zajímavou starožitnost, můžete její využití v interiéru konzultovat s odborníky přímo na místě. Veletrh umožňuje setkání laické a odborné veřejnosti, a to nejen v rovině nákupu a prodeje starožitných předmětů, ale i v oblasti bezplatného poradenství. Laici se mohou od odborníků dozvědět, jak poznat hodnotu vlastněné starožitnosti a jaká jsou pravidla prodeje. Pro vystavovatele je připraveno tradiční udělení ceny za nejlepší expozici a exponát veletrhu.