Středověk, důležité období evropských dějin mezi starověkem a novověkem, je úzce spjat s prvním mužským benediktským klášterem v Čechách, který založil roku 993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

A do tohoto období můžete na chvíli zavítat díky Středověkým slavnostem, které každoročně pořádá skupina historického šermu Allgor. Na návštěvníky čeká skutečně bohatý zábavný program.

Novinky

Vedle již velmi oblíbených čísel, jakými jsou například šermířské vystoupení, Královský rytířský turnaj, ukázky asistenčních psů - Pomocné tlapky, bude letos novinkou příjezd hradního lovčího na koni na nádvoří. Ten předvede divákům sokolnickou show - tzv. Vznešené umění lovu.

Pivovar

Ve středověku se běžně pilo pivo, každá vrchnost měla svůj pivovar a vařila i pro svou čeládku. I letos se proto můžete těšit na středověké vaření piva od sládků klášterního pivovaru a můžete se podívat nejen na jeho výrobu, ale i na zajímavou ukázku smolení pivovarnických sudů.

Tržiště

Dobové tržiště na takové akci také nesmí chybět. Kromě již zmíněného místního piva budou lákadlem různé druhy klobás a masa, ochutnat můžete i tradiční trdelník nebo výborné domácí koláče, limonády a medovinu. K zakoupení budou dobové šperky, výrobky z kůže, dřevěné zbraně a různé doplňky.

Pro děti

Pro nejmenší je připravené loutkové divadlo nebo třeba Verbováníčko, což je rytířský výcvik pro kluky a holky. Nebude chybět oblíbené malování na obličej a různé interaktivní hry.

Skupina Allgor

Za takovou dobovou akcí stojí opravdu hodně práce. Pro vaši představu – třeba nové vystoupení historického šermu se připravuje jeden až dva roky, kdy se musí nacvičit šermířské souboje, choreografie, divadelní výstupy, připravit a namíchat ve studiu scénická hudba. Profesionální herci musí nadabovat dialogy a musejí se samozřejmě nechat ušít nové dobové kostýmy.

A kde bere skupina Allgor pro své příběhy inspiraci? „Z historických knih, pohádek, příběhů,“ uvedl pro náš portál pořadatel akce a člen skupiny historického šermu Allgor Daniel Buben a dodal: „Věnujeme se období vrcholného středověku, jelikož nás celkově uchvátil tento styl života, oblékání, rytířských zvyků a způsobů, čestnosti a statečnosti.“