Výstava obsahuje fotografické panely, nečekejte však krásné obrázky divokých zvířat. Tématem je ilegální obchod se zvířaty a částmi jejich těl. Problém se netýká jen Asie či Afriky, jak by se mohlo zdát, vzdělávat by se měla i naše laická veřejnost. Pomoci jim má právě kampaň Ukradená divočina.

Přemýšlejme, než koupíme

Projekt apeluje na našince cestující do zahraničí, aby nekupovali maso z nelegálně ulovených divokých zvířat (tzv. bushmeat), velrybí maso, maso ze žraloků, některé kožešiny anebo třeba některé šperky či produkty tradiční asijské medicíny. Výstava fotografky Lucie Čižmářové poukazuje právě na konkrétní problémy, přibližuje i informace o odhadovaném rozsahu každého z nich.

Na fotografiích navíc najdete pouze zvířata nebo části zvířat, jako je slonovina, nosorožčí rohy, kožešiny kočkovitých šelem, šupiny luskounů aj., které byly zabaveny kontrolními orgány v České republice.

Odborníci za výstavou

Celý projekt Ukradená divočina vznikl na základě zkušeností vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí Pavly Říhové, ve spolupráci s ředitelem Zoo Ostrava Petrem Čolasem, terénním zoologem Zoo Ostrava a vedoucím záchranného programu Kukang Františkem Příbrským, terénní zooložkou Zoo Olomouc a fotografkou Lucií Čižmářovou a dalšími členy týmu.