Co jsou Gočárovy domy? Dvojice dřevěných domků vznikla podle projektu renomovaného českého architekta a urbanisty Josefa Gočára (mimo jiné autora kubistického Domu u Černé Matky Boží anebo staveb na Pustevnách či v Luhačovicích).

Postaveny byly mezi lety 1920 a 1921 pro letiště ve Kbelích: jeden měl sloužit jako byt pro správce letiště, druhý jako čekárna s občerstvením. Časem však o své využití přišly, a tak byly v 70. letech 20. století přemístěny do areálu pražské zoologické zahrady, pod skalní masiv proti výběhům horských kopytníků.

Rekonstrukce vrátila barvy

Tragická povodeň v roce 2002 je ale vážně poškodila. Dlouho se řešilo, co s nimi dál. Nakonec byly v roce 2010 oba objekty přeneseny do horní části zahrady na své současné místo, kde jim zaplavení velkou vodou nehrozí.

Následovala rekonstrukce, která probíhala za přísného dohledu odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy a Národního památkového ústavu. Domky získaly zpět svou původní pestrou fasádu v barvách československé trikolory a interiér odpovídající architektově projektu – včetně nábytku, kopie kachlových kamen či stylových lustrů.

Výstavy i koncerty

V současné době můžete v Gočárových domech vidět výstavu Úspěšná sedmdesátá, věnující se éře rozkvětu pražské zoologické zahrady za ředitele profesora Veselovského. A přes léto se tu pak každou neděli konají koncerty vážné i jazzové hudby v podání význačných orchestrů. Přičemž program nabízí skladby samých hudebních velikánů. Koncerty jsou zdarma v rámci vstupného do zoo.

 

Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz