Přednáška švýcarského experta, žijícího na Bahamách, kde vede svou potápěčskou školu a zkoumá žraloky, se uskuteční 7. ledna v rámci jeho evropského přednáškového turné 2017. Bude navazovat na jeho loňské úspěšné vystoupení v ČR.

Letošní akce bude zaměřena hlavně na žraloky bělavé a na příčinné souvislosti jejich útoků na surfaře.

Proč žraloci útočí?

Na člověka prý žralok zaútočí nejčastěji proto, že si ho splete se zraněným lachtanem. Právě tučná těla těchto mořských savců mají predátoři obzvlášť rádi, dobře se totiž loví a jsou výživní. K napadení však dochází častěji ve fantazii hollywoodských tvůrců, než v realitě.

Každoročně žraloci zabijí zhruba deset lidí. „To, že k takovému napadení dojde, je například ve Spojených státech patnáctkrát méně pravděpodobné nežli to, že do vás udeří blesk," píše na svých stránkách specialista na chování těchto fascinujících zvířat Erich Ritter.

Jak se zachovat, potkám-li žraloka?

A jak by se člověk měl podle doktora Rittera chovat při setkání se žralokem? Měl by se prý pokusit zaujmout vertikální pozici. Ať již pod vodou, nebo na hladině, snažit se co nejméně pohybovat nohama, protože žraloci porovnávají naše chování s tím, co znají a podle vln by usoudili, že jde o kořist. Také je nutné zvíře pořád pozorovat, být k němu otočení čelem.

Poslední možnost

Doktor Ritter při svých výzkumech zjistil, že pokud člověk udržuje vertikální polohu, žralok se k němu na dosah nepřiblíží. Pokud to ale udělá, odstrčte ho jemně směrem od sebe. Když se stále přibližuje, vyplujte proti němu, bude vás považovat za predátora a uplave. Jestliže ani tohle nezafunguje, je podle experta vhodné se žraloka dotknout v oblasti žaber. Tento signál prý zabere, protože pokud jeden žralok útočí na druhého, zaútočí právě na žábry…

 

Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz