Už podle názvu jde o vodní žáby, žijící pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, kde se ale jejich stavy drasticky snižují vinou znečištění, které dolehlo i do kdysi panenských And. Expozice tak poukazuje i na ekologický problém. Je proto třeba nejen vytvořit chov žab v zajetí, aby se zachránil genofond, ale hlavně řešit problém globálně.

„Jde také o to, abychom dál předávali informaci o problémech jednoho z důležitých světových ekosystémů. Z dlouhodobého hlediska se totiž tyto žáby nepodaří zachránit, pokud se nepodaří zachránit jezero,“ připomíná Petr Velenský, kurátor chovu plazů a obojživelníků Zoo Praha.

Pražské žáby půjdou do světa

Pražská zoo se tak spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami zapojila do programu na vytvoření jejich pojistné populace v lidské péči. V Troji by se měly žáby rozmnožovat, zůstane tu dvacet jedinců, zbylé poputují dál - v polské Vratislavi a dvou vídeňských zoo se brzy zabydlí žáby právě z českého hlavního města.

Žabí anomálie

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. A protože ve vysokohorském jezeře Titicaca je málo kyslíku, žáby si poradily – na zádech, bocích a zadních nohou mají kůže nadbytek, trochu tak připomínají psí plemeno šarpej. 

Expozici tohoto kriticky ohroženého druhu pražská zoo slavnostně otevřela 7. července v Teráriu u Rezervace Bororo.