Zvířata se rodí nejen v zateplených ubikacích, ale i ve venkovních výbězích. Tam přišel, před zraky návštěvníků, na svět i sameček lamy guanako, který se narodil přímo na svátek Tří králů. O dva týdny později se lamí rodinka rozrostla ještě o malou samičku, a tak nyní mohou návštěvníci sledovat obě mláďata pohromadě.

Mrazy lamám nevadí

Guanaka jsou divokým druhem lam, které bývaly v přírodě běžné, ale v poslední době jejich počty stále klesají. Žijí na suchých vysokohorských pampách Jižní Ameriky. Obývají nadmořské výšky do 5 000 metrů, takže nízké teploty jim nedělají žádné problémy. Navíc mají hustou a jemnou srst, která je před chladem dobře chrání.

Z lam guanako pocházejí domácí krotké lamy - guanako ale nejsou žádní krotcí beránci.

Lamí souboje končí plivanci

Samci těchto lam si hájí teritorium a bojují s ostatními samci. Tento souboj mívá podobu rituálu, prostě se jeden před druhým spíše předvádějí. Teprve až jako poslední možnost přichází ke slovu kopání a kousání, což jsou zároveň i obranné prostředky proti predátorům. Soupeři po sobě plivou a jsou schopni se neuvěřitelně přesně trefit na vzdálenost 2–3 metrů, proto nechtějte guanako naštvat!

Pražská lamí pramátí Bába

První guanaky jsou v pražské zoo zaznamenány z let 1945−1948, o jejich osudu však žádné podrobnosti neznáme. Víme jen, že první evidované mládě se narodilo v roce 1948, další v roce 1953. V roce 1967 se narodila samička, která dostala jméno Bába a stala se v podstatě zakladatelkou chovu, protože přivedla na svět několik mláďat. Uhynula v roce 1985.