Informační stánek v dolní části zoologické zahrady bude věnován ptačí migraci. Dozvíte se zde, proč a kam táhnou ptáci, jak se orientují, metody výzkumu tahu, ukázky vědeckých metod výzkumu, kroužkování. A vše se ponese ve znamení vodních ptáků kvakošů.

Kam létají kvakoši?

Kvakoši noční jsou na území pražské zoologické zahrady již od roku 1936 a dlouho se o jejich cestách na jih vědělo jen z knih. I proto přišel v loňském roce nápad pouť těchto malých volavek sledovat. Vzniklo tak zajímavé svědectví o jejich cestě, během které byl jeden z ptáků první den ještě v Praze a druhý již u italských Benátek. Za noc uletěl 500 km a pokračoval dále přes Sardinii do Alžírska a než uplynulo 24 hodin, měl za sebou přes 1 000 km i přelet přes Saharu.

Cesta z Troji do zimoviště v Mali, dlouhá čtyři a půl tisíce kilometrů, mu trvala jen pět dnů a nocí. Během své poutě letěl rychlostí kolem 100 km/h. Další dva kvakoši byli dokonce při cestě do Afriky ještě rychlejší a poslední - čtvrtý - zamířil do Saudské Arábie.

První letec už je na jihu

A letos Zoo Praha vybavila vysílačkami hned tři kvakoše. První z trojice už je na cestě, zamířil si to k ústí řeky Ombrone v Itálii. Dobrodružství tří letošních hrdinů můžete sledovat na webu zoo i sociálních sítích pod hashtagem #nocnihrdinove.

 

Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz