Letounem CASA Armády ČR byly do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku přepraveny další čtyři klisny koně Převalského: Naya, Romy, Chantou a Sarangua. Počet koní přepravených v rámci projektu Zoo Praha tak stoupl již na dvacet sedm.

Za 24 hodin z Prahy v poušti

„Letošní transport proběhl v dosud nejkratším čase: od startu letadla z Kbel do vypuštění koní v Gobi uplynulo pouhých 24 hodin,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil: „Všechny čtyři klisny bez sebemenších potíží vyběhly do aklimatizační ohrady a působily na mne stejným dojmem jako v neděli večer v Dolním Dobřejově.“ 

Klisny, které byly přepraveny do Mongolska, pocházejí z celkem čtyř evropských zoo. Jedna se narodila u nás, dvě klisny jsou z Německa a jedna z Dánska.

Pětadvacet let od zahájení projektu

Nynější Návrat divokých koní byl jubilejní. Proběhl pětadvacet let od zahájení reintrodukce koní Převalského do Mongolska, odkud tahle krásná zvířata vymizela na sklonku 60. let. V počátcích se o reintrodukci zasloužil zejména německý obchodník Christian Oswald, který spolupracoval i s odborníky ze Zoo Praha.

Pražská zahrada nejenže je v poslední dekádě jedinou organizací, která díky spolupráci s Armádou ČR přepravuje koně Převalského do Mongolska, ale v minulosti se také významně podílela na jeho záchraně a po desítky let vede světovou plemennou knihu tohoto druhu.

Přijďte se podívat na výstavu

Více o koních Převalského se můžete dozvědět i na výstavě, kterou pražská zoologická zahrada připravila a která měla nedávno vernisáž. Nachází se v jurtě přímo u výběhu „Převaláků“ a jmenuje se Příběh posledního divokého koně. Zabývá se právě historií chovu v pražské zoo a také reintrodukčními projekty.