Wanita a Bulan jsou koťata kriticky ohroženého poddruhu tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku. A jejich výběh v pavilonu velkých šelem, který sdílejí s matkou Banyou, je v obležení návštěvníků.

Jejich divoké hrátky však začínají nabývat na razanci, je znát, že tohle nejsou žádné domácí kočičky, ale budoucí šelmy. Pruhovaným prckům se stále zlepšuje motorika a každý týden dokáží více než ten minulý. Sameček Bulan se podle svých ošetřovatelů například nedávno naučil šplhat na odpočinkovou palandu v expozici, samičce Wanitě se tento výkon prozatím nepodařil. Rychle to ale dožene – vždyť na posezení sežere i celé kuře.

Už jen 250 tygrů malajských

Tygr malajský byl vědou rozpoznán jako samostatný poddruh teprve v roce 2004. Do té doby byl považován za formu totožnou s tygrem indočínským. Tygr je největší dnes žijící kočkovitou šelmou, žije v Asii, kde vytváří devět poddruhů lišících se velikostí, zbarvením i znaky na lebce. Z nich tři jsou již vyhubeny a zbylé ohroženy vyhubením.

Tygři byli loveni odedávna – pro kožešinu a hlavně pro nejrůznější části těla, které sloužily a slouží k výrobě tradičních léků nebo amuletů. Ve volné přírodě dnes žije odhadem posledních 250 dospělých jedinců malajského tygra – Bulan a Wanita tak jsou i příslibem do budoucna, že tato krásná šelma nevyhyne.