Oslavy začínají v 10 hodin. Rodinka hrabáčů dostane dárky, jejich největší pochoutka ale není nic pro slabé žaludky, pohrají si totiž s míči naplněnými živými červy. Během oslav budou v africkém pavilonu přítomní i ošetřovatelé, kteří návštěvníkům pražskou rodinu hrabáčů kapských představí.

První byly Bojsa a Nebojsa

V současné době skupinu tvoří samec Draco, samice Kvída a jejich dva potomci, sameček a samička. Historie chovu tohoto podivuhodného afrického savce v pražské zoo sahá až do roku 1979, kdy přišli do Prahy úplně první hrabáči. Jednalo se o dvě samice – Bojsu a Nebojsu - dovezené z britského Ravensdenu. Poté, co Nebojsa uhynula, Bojsa dostala ženicha, samce odchyceného ve volné přírodě v Namibii. Hrabáč, pojmenovaný chovateli příznačně „Táta“, se stal dva roky po svém příchodu otcem a pár se stal zakladatelem rodiny.

Odchov mláďat je obtížný

Nynější hlava rodiny Draco je vnukem Nebojsy a Táty, jeho partnerka Kvída přijela z Holandska. Po předchozích dvou neúspěšných odchovech porodila Kvída druhé životaschopné mládě.  Mláďata je totiž velmi obtížné v zajetí odchovat. Samice hrabáče nebývají příliš starostlivými matkami a více než polovina narozených mláďat z různých příčin hyne. Velkou roli hraje chovatelská zkušenost, protože zdárný odchov je závislý především na pomoci lidí.

Bez péče chovatelů…

Tým pracovníků Zoo Praha však již nasbíral množství zkušeností, díky kterým se podařilo udržet při životě a zdárně odchovat předloňské Kvídino mládě, které zpočátku nebylo schopné sát mlezivo. Samo se napilo až devátý den a bez náročné a trpělivé péče chovatelů by nepřežilo. Loňská, v srpnu narozená samička, si už vedla lépe. Kvída si ihned po porodu správně lehla, aby od ní mládě mohlo pít. Porodní váha mláděte byla přes 1 400 gramů, což potvrdilo, že čím starší a zkušenější je samice, tím větší má mládě.


Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz.