V sobotu 29. července se Zoo Praha připojí k oslavám Mezinárodního dne tygrů. Těchto jedinečných šelem v přírodě za posledních 100 let drasticky ubylo. Z původních 100 000 jedinců jich kvůli lidské činnosti už zbylo pouhých 3 200! Jejich oblast výskytu se za stejnou dobu zmenšila o 93 %, z toho 40 % ubylo v posledních deseti letech!

Krmení i informace

V rámci Mezinárodního dne tygrů, ke kterému se Zoo Praha připojuje, se celý den můžete těšit na zajímavosti ze života tygrů jak v přírodě, tak v pražské zoo, které vám mezi 10 a 16 hodinou zprostředkují průvodci na informačním stánku poblíž Pavilonu šelem a plazů. Proběhne i komentované krmení těchto krásných šelem.

Největší kočkovitá šelma v ohrožení

Tygr je dnes největší žijící kočkovitou šelmou a ve svém areálu (žije pouze v Asii) vytváří devět poddruhů lišících se velikostí, zbarvením i znaky na lebce. Z nich tři jsou již vyhubeny – tygr turanský na pevnině a tygr balijský a jávský na stejnojmenných indonéských ostrovech. Další, tygr čínský, pak již zřejmě přežívá jen v lidské péči. Ostatní jsou v různé míře ohroženy vyhubením.

Úbytek od 19. století

Tygři byli loveni odedávna – pro kožešinu a hlavně pro nejrůznější části těla, které sloužily a slouží k výrobě tradičních léků nebo amuletů. Způsobem života i silou a obratností jsou však pro člověka nesnadnou kořistí, a tak jejich dramatický úbytek nastal až v 19. století, kdy lovci začali používat střelné zbraně.

V Praze dva druhy tygra

Zoo Praha v současné době chová dva druhy tygra. Tygr malajský byl vědou rozpoznán jako samostatný poddruh teprve v roce 2004. Do té doby byl považován za formu totožnou s tygrem indočínským. Ve volné přírodě žije odhadem posledních 250 dospělých jedinců, proto jsou velmi důležité záložní chovy v lidské péči. Zoo Praha chová tento poddruh od roku 2006, kdy přišla ze zoo v Halle samice Radja. V roce 2007 následovala samice Banya, která se narodila rovněž v Halle. Konečně v roce 2008 dorazil i samec Kawi, pocházející z Lok Kawi Wildlife Parku ve státě Sabah (Borneo).

Pražští tygříci

Druhým chovaným druhem je tygr sumaterský, nejmenší druh tygra. Tygr sumaterský je velmi úzce vázán na souvislý tropický les a vyhýbá se oblastem, které jsou příliš výrazně ovlivňovány lidskou činností. Žije samotářsky a velmi skrytě. Potřebuje poměrně velké teritorium, a tak je hustota tygrů na určitém území poměrně nízká.

V Červeném seznamu IUCN je veden jako kriticky ohrožený druh. Populace v přírodě nepřesahuje počet 680 jedinců a je rozdrobena do dílčích populací, čítajících maximálně 50 tygrů. První samice tohoto tygra přišla do Prahy již v roce 1958, ovšem o skutečném chovu lze mluvit až od 60. let. Dosud bylo v pražské zoo odchováno dvanáct mláďat.