Začátek akce je v 16:00, kdy se budou návštěvníci řadit tak, aby v 16:30 vyrazili na lampionový průvodu po setmělé zoo. Akce vyvrcholí ohnivou show v  Údolí slonů, po které budou následovat prohlídky pavilonů v horní části zoo.

V Indii se slaví pět dní

Indický Diwali – svátek světel - je nejveselejší svátek v hinduistickém kalendáři. Připadá na patnáctý den měsíce Kartika a trvá celých pět dní.

Pověst s ním spojená je taková, že v noci svítí nespočetně světel, aby ukázaly božskému Ramovi cestu domů z jeho exilu. Dnes je festival též věnován bohyním Lakshmi (především v Bombayi) a Kali v Kalkatě.

Každý den něčím typický

Pro každý den festivalu je něco typické. První den se dokonale uklidí domácnosti a vstupní schody do domů jsou křídou ozdobeny spletitými vzory. Druhý den je věnován Krišnově vítězství nad Narakasurou, legendárním tyranem. Během třetího dne je uctívána Lakshmi, bohyně štěstěny. Tradičně je to začátek nového finančního roku pro společnosti.

Čtvrtý den připomíná památku návštěvy přátelského, ale arogantního démona Bali, který dosadil boha Višnu na jeho místo. Pátý den muži navštěvují své sestry, aby jim na čelo dali znamení - tikka.

S lampionem zdarma

Indové na Diwali rozesílají u příležitosti tohoto svátku svým příbuzným a známým pohlednice a blahopřání. Stalo se to již tradicí stejně jako světla olejových lampiček a ohňostroje.

A tradicí se stala i pražská oslava s lampionovým průvodem. Údolí slonů s hinduistickým chrámem ašrám je ideálním místem, kde si svátek Diwali připomenout. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním lampionem, bude mít vstup za jednu korunu.

 

Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz