Tučňáci patří k nelétavým ptákům skvěle adaptovaným k životu ve vodě. Většina druhů dnes obývá chladnější vody jižních moří. Neplatí to však pro všechny. Tučňák Humboldtův, jako je právě Karel, patří k teplomilným druhům. Vyskytuje se sice na jižní polokouli, ale svým areálem zasahuje až k rovníku.

Rychlý plavec

Tučňák může vypadat komicky, na souši se jen kolébá, ale ve vodě je ve svém živlu a doslova létá rychlostí až 35 km/h. Hnací silou je při tom pohyb křídel, zatímco nohy slouží jako kormidlo.

Svou kořist, ryby i další mořské živočichy včetně hlavonožců a korýšů, loví pod vodou, mnohdy ve velké hloubce.

Chov v Zoo Praha

Pražská zoo momentálně chová jen tučňáky Humboldtovy. Ty zde můžete vidět už od začátku 60. let 20. století. Trojská zoo v současné době patří k úspěšným evropským chovatelům, dosud se jí podařilo odchovat kolem stovky mláďat.

Tučňáky najdete ve vlastním pavilonu u vstupu do zahrady, kde mají k dispozici přírodně pojatý výběh s prostorným bazénem. Chovatelé je krmí třikrát denně mořskými rybami, které jim ještě přisolují, navíc jim přidávají vitamíny a minerální látky.

Vše ze života těchto černobílých krasavců se dozvíte v neděli 24. února, kdy ve 14 hodin proběhne setkání s chovatelem. A pokud to tuto neděli nestihnete, nesmutněte. Každý víkend od 11:00 hodin je na programu v pražské zoo komentované krmení tučňáků.