Dvojzoborožci, kteří pocházejí z Asie (jejich domovem je Borneo či Sumatra), jsou k nepřehlédnutí. Mají totiž obrovský zobák opatřený jakousi přilbou, jde o útvar naplněný vzduchem. Tito bizarní ptáci mají poměrně zvláštní rodinný život – na vejcích sedí samička, kterou samec v hnízdní dutině v podstatě zazdí a krmí jen malou škvírou. Samice i mláďata jsou tak dokonale ukryti před dravci.

Markéta a Prokop

Praha chová všechny tři známé druhy dvojzoborožce, nejúspěšnější je právě v chovu ohroženého dvojzoborožce nosorožčího, kteří mají v Troji domov od roku 2003. Tehdy byla do zoo přivezena samice Markéta, samec Prokop se k ní pak přidal v roce 2005.

Hned v roce 2007 pár poprvé zahnízdil, úspěšně vyvedli jedno mládě. Od té doby hnízdění pravidelně opakují. Dosud se jednalo o přirozený odchov, kdy ptáci využívají připravené dutiny a o vejce i mláďata vzorně pečují. Zvládli dokonce i nechtěné stěhování během červnové povodně v roce 2013, kdy samice právě seděla na hnízdě. Až letos Markéta hnízdo opustila během líhnutí mláďat a odmítá se o ně starat…

Krmení pomocí loutky

A tak nastoupili ošetřovatelé. Malé dvojzoborožce umístili do umělé líhně a začala jim perná práce. Mláďata musí krmit pomocí maňásků ve tvaru hlavy dospělého dvojzoborožce. Ptáci totiž reagují na vizuální podněty a bez maňáska by považovali lidi za své rodiče, proběhlo by takzvané vtištění a mladí ptáci by pak nebyli schopni žít se svými soukmenovci, nebyli by ani schopni se rozmnožovat, protože by za partnery považovali člověka.

Je libo myšku?

Na „maňáskovi“ si chovatelé z pražské zoo dali opravdu záležet, má dokonce i umělé oko. Pomocí maňáska se do hladových zobáčků vpravují kousky myší, čerstvé fíky nebo hroznové víno.

Dvojzoborožce v pražské zoo najdete ve spodní části v expozici Ptačí svět. Pokud budete mít štěstí, uvidíte již i mláďata.