Tyto rybami se živící krasavice s výraznýma očima měří až 60 centimetrů, váží přes dva kilogramy a v rozpětí křídel dosahují více než 1,5 metru. Ačkoli se jedná o velmi atraktivní, velký druh sovy, již více než 25 let není chována v žádné zoologické zahradě v Evropě, protože získat ji je velmi obtížné.

Poslední ketupy Pelovy byly chovány v zoologické zahradě v jihoafrické Pretorii v roce 2003, posledním evropským zástupcem tohoto druhu byla ketupa chovaná v zoo v Paříži do roku 1999.  

Bude Praha první?

Dosud se tuto vzácnou krásku také nepodařilo v žádné zoologické zahradě rozmnožit. Čeští chovatelé ale doufají, že si naše hlavní město připíše další prvenství. Praha totiž z chovu nedaleko Milána získala hned dva páry těchto vzácných exotických sov.

Návštěvníci je uvidí spolu se sovami indickými a s ketupami malajskými, které trojská zoologická zahrada úspěšně rozmnožuje jako jediná evropská zoo, a to od roku 2009. V loňském roce se podařil odchov dokonce ve druhé generaci. Tyto sovy najdete ve speciální expozici v dolní části zahrady.

Co nevíte o sovách

Sovy jsou neuvěřitelní tvorové, jejich smysly fascinují nejen vědce. Jde o jediné ptáky, kteří mají obě oči umístěny vedle sebe, a nikoli po stranách hlavy. Ovšem jsou nepohyblivé, sova je nemůže klopit ani otáčet - zato ale vidí do úhlu až 270 stupňů.

Sovy jsou dalekozraké, nablízko vidí hůře a na velmi krátkou vzdálenost vůbec. Perfektně však vidí v noci, kdy také loví, mají totiž více světločivných buněk než ostatní ptáci.

Sluch má sova padesátkrát lepší než člověk, dokáže vnímat i to, co člověk nemá šanci slyšet - například myš běžící pod sněhovou vrstvou. A jako jediná mezi ptáky má jakési ušní boltce, což jsou kožní záhyby obklopené peřím.