Zoo Praha v neděli slavnostně otevřela v Geosvětě v dolní části zahrady expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka nejen u nás, ale i v celé Evropě. Návštěvníci tak mají možnost vidět samičku, která patří mezi největší u nás nalezené slíďáky.

Její velikost se pohybuje kolem horních publikovaných limitů, přičemž literatura většinou uvádí jako maximum dospělé samice 31 milimetrů. Jde ovšem jen o tělo. Když připočtete nohy, pavouk měří nějakých 10 cm.

Slíďák z Moravy

Slíďáci se u nás ve volné přírodě vyskytují poměrně hojně, vesměs ale jen na Moravě - jde o stepní druh pavouka. I nejnovější Pražačku nalezl arachnolog Vladimír Hula z České arachnologické společnosti na Moravě, na Hustopečsku. V pražské zoo se jejím kmotrem stal herec Adam Mišík, český hlas pavoučího muže SpiderMana.

Největší pavouk Evropy

Slíďák tatarský žije hlavně ve středních a východních částech kontinentu. Nejzápadněji byl popsán na břehu Neziderského jezera v Rakousku.

Býval běžným druhem, ale od 60. let nebyl zaznamenán a začal se považovat za regionálně vyhynulého. Od roku 2007 se však znovu hojně objevuje.

Pavoučí nory

Tento poměrně velký, chlupatý pavouk žije v norách velkých asi jako myší díra. Hluboké bývají přibližně třicet centimetrů a jsou téměř úplně svislé. Vnitřek svých příbytků si vystýlá pavučinami, které ústí až na povrch, kde jsou vyztuženy stébly trávy. Za soumraku se odsud vydává na lov menších pavouků a hmyzu. V případě napadení se brání docela bolestivým kousnutím.

Hmyz v zoo

Běhá vám mráz po zádech? Pokud trpíte arachnofobií, tedy strachem z pavouků, potažmo dalšího hmyzu a podobných “potvor”, v zoo můžete zapracovat na jejím potlačení. V Gočárových domech jsou až do 9. června totiž vystaveny štíři všech druhů a velikostí. Šváby (rovněž všech velikostí) a pavouky pak najdete v Africkém domě, kde jsou ve stěnách zabudována četná insektária.

Svět členovců je fascinující, stačí jen nemít předsudky...