Sup mrchožravý, typický světlou barvou, rozčepýřenou šošolkou a výrazně žlutou hlavou, je v současnosti nejohroženějším zástupcem evropských druhů supů - v Červeném seznamu IUCN od roku 2007 veden v kategorii „ohrožený“. Jde totiž o migrující ptáky, kteří jsou na svých cestách v některých afrických i evropských státech nejen nezákonně tráveni, ale také stříleni. Navíc supi mrchožraví hodují na zvěři zastřelené olovnatými broky a po jejich pozření podléhají otravě těžkými kovy.

Pražská zoologická zahrada vede pro tento druh od roku 2002 plemennou knihu a od roku 2012 záchranný program EEP.

Supi v Praze

První supi mrchožraví přišli do Prahy v roce 1936, chováni byli do 70. let, pak v chovu nastala pauza. Další sup mrchožravý, samec, kterého v zoo potkáte dodnes, přišel v roce 1993. Společně se samicí, která dorazila v roce 1998 z Rigy a pocházela z volné přírody, se v roce 2000 stali rodiči prvního odchovaného mláděte. Od té doby se až dosud v Zoo Praha pravidelně rozmnožují tři páry – a supi z Prahy pomáhají obnovit balkánskou populaci.

Z Prahy na Balkán

Balkánský poloostrov je podle ředitele zoo Miroslava Bobka důležitým spojením mezi západní a východní populací tohoto supa, v Bulharsku přitom nyní žije méně než třicet párů. Na zvýšení populace supů mrchožravých Zoo Praha spolupracuje od roku 2013 s organizací Green Balkans. Češi se podíleli na výstavbě chovných voliér a od roku 2016 se účastní projektu experimentálního vypouštění. Do letoška tak díky této spolupráci vylétlo do bulharských hor třináct supů, z toho osm odchovaných v Zoo Praha.

Srpnová expedice

Poslední dva supi, tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín, získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Zatím je chovatelé vysadili na umělém hnízdě na skalní nice, s výhledem na řeku Ardu, kde se aklimatizují a pak budou vypuštěni do bulharských hor. Místní ochránci přírody budou nadále monitorovat jejich pohyb.

Spolu s nimi také vylétnou dvě mláďata vylíhnutá Lilly a Andymu – chovnému páru ze Zoo Praha, který byl do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře převezen letos v únoru.

V Praze supy najdete v Jandově voliéře ve spodní části zoo.