Nová výstava se v pražské zoo v Galerii Gočárovy domy otevřela 9. září. A věřte, že takové množství pavouků zde doposud nikdy k vidění nebylo.

Expozici vévodí téměř třiceticentimetrová samice druhu Theraposa stirmi. Rozpoznáte ji snadno nejen kvůli velikosti, ale také díky mohutným černým klepítkům.

Jsou zde k vidění ale i další zajímavé druhy sklípkanů. Třeba o něco menší příbuzný druh Theraposa blondi, či drobnější, avšak krásně zbarvení jedinci...

Běžně zde chovají sklípkany cihlové

V pražské zoo už od 80. let minulého století chovají sklípkany cihlové. Jsou to pěkní macci. Samice je dlouhá až 10 cm a rozpětí nohou má až 20 cm, samec je menší. Základní zbarvení je rezavé, zadní pár nohou má výrazně silnější než přední. Pocházejí z východní Afriky.

Živí se členovci a menšími obratlovci, které usmrtí jedem. Oběti ho vpraví do těla pomocí klepítek s ostrými bodci. Zároveň vstříknou do těla úlovku trávicí šťávy, které obsah rozloží a pavouk pak vzniklou tekutinu vysaje.

Neohrožený noční lovec

Většina sklípkanů je aktivní v noci a den přečkává v hnízdě. Může to být pavučinou vystlaná podzemní nora nebo nadzemní pavučinové hnízdo, ukryté kamenem, kůrou stromu apod. V době rozmnožování samice ukládá vajíčka do hedvábného kokonu, který hlídá do vylíhnutí mláďat.

Sklípkan je poměrně útočný a při jakékoliv hrozbě se brání výhružným postojem se zvednutými klepítky a syčivým zvukem, který vydává pomocí tření chlupů na předních nohou. V noci je aktivní – vydává se na lov a rozšiřuje své podzemní chodby.

A pokud vám to nestačilo a stále chcete sklípkany poznat opravdu detailně, 17. a 24. září se u jejich rezidence konají speciální komentovaná setkání, kde se od chovatelů dozvíte o těchto pavoucích opravdu vše.

 

Podívejte se na webové stránky: www.zoopraha.cz