Mezinárodní den slonů je věnován samozřejmě nejen těm chovaným v lidské péči, ale zejména slonům žijícím ve volné přírodě. A těch ubývá. Pražská zoo chová slony indické, kteří se dnes divoce vyskytují už jen na omezeném území, z původních pralesů je vytlačila zemědělská činnost.

Velikost volně žijící populace je odhadována na 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni jako ohrožený druh. Ubývá i slonů zdomácnělých, kteří se dříve hojně používali k práci, ve válkách, při slavnostech i jako dopravní prostředek. V posledních letech se pro slony indické stalo hrozbou i virové onemocnění způsobené tzv. sloním herpes virem. To se naštěstí vyhnulo oběma pražským slůňatům, Maxovi a Rudimu.

Pražští sloni

Dnes pražská zoo chová pouze slony indické, jejichž chov je méně komplikovaný. Nejstarší členka stáda je Gulab, narozená v roce 1959 ve stájích pracovních slonů v Indii, která je v Praze od roku 1966. Druhá nejstarší je Shanti, která do zoo přišla jako mládě v roce 1977 a je to filmová hvězda – zahrála si v populárním seriálu o panu Tau.  

Další dvě samice jsou původem ze Srí Lanky – Tamara a Janita. Každá je již matkou – v roce 2016 přivedly na svět slůňata Rudiho a Maxe. Sloní stádo doplňuje samec Ankhor.

Potkejte slony

V Údolí slonů je 11. srpna - během oslav - připraveno setkání s kurátorem Pavlem Brandlem a zajímavý program pro děti a dospělé na speciálním informačním stánku. Bude také možnost vyrobit si papír ze sloního trusu.

Tato výroba má dlouhou tradici například na Srí Lance. Z neobvyklého ručního papíru s originální strukturou a potiskem se zde vyrábějí drobné dárkové předměty, například dopisní papíry s obálkami, záložky atd. Papír ze sloního trusu si můžete vyrobit i v Papírně v Zoo Praha.