Sloní stádo při západu slunce – to je pohled, který jste dosud mohli vidět jen na afrických savanách či v indické džungli. Teď se vám ale naskytne i v pražské zoo. Chovatelé se totiž rozhodli vyzkoušet novou praxi a slony začali pouštět na noc do venkovního výběhu.

Vlci dostali co proto

Sloní skupina přijala změnu velmi nadšeně - tedy poté, co se vypořádala s nedalekými vlky, kteří je rušili svým nočním vytím. Sloni prý nejdřív troubili a splašeně běhali po výběhu, pak ale vlky prostě přetroubili. „Ráno byla polovina vlků schovaná na dvorku, což jejich chovatelka nepamatuje,“ říká se smíchem vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Proč vyhnali slony ven?

Pro slony je noční pobyt ve venkovním výběhu součástí dnes tak moderního enrichmentu, tedy obohacování prostředí, které je pro zvířata chovaná v zajetí tak důležité. Jde o prevenci proti stereotypnímu chování, které se pak projevuje různým kýváním se či chozením sem a tam podél mříží.

V následujících týdnech, dokud budou noci teplé, budou tedy po každou noc v prostředním výběhu mladé slonice dovezené ze Srí Lanky Tamara a Janita a jejich potomci – slůňata Maxmilián a Rudolf. Ve vedlejším výběhu se pak budou ob noc střídat slonice Gulab a Shanti se samcem Ankhorem.

Vydejte se na noční pouť po zoo

Areál Zoo Praha je v září otevřený do 18:00 hodin, každý pátek a sobotu se ale konají večerní prohlídky zahrady s průvodcem. Jejich trasa by měla vést nově i kolem sloního výběhu, a tak bude možnost sloní stádo při nočním pobytu ve výběhu pozorovat. Večerní prohlídky začínají v 19:00 hodin, je nutné si však místa předem rezervovat a koupit vstupenky přes e-shop zoologické zahrady.