Do rezervace v Gobi byly na konci června vypuštěny další čtyři klisny: Yanja, Helmi, Hanna a Spes. Dohromady tak v rámci záchranného programu odcestovalo z Česka do Mongolska už 31 "Převaláků".

Projekt „Návrat divokých koní“ však krom přepravy koní zahrnuje i celou řadu souvisejících aktivit, jako byla například výstavba strážních postů, seníků, studny s pitnou vodou, rekonstrukce nemocnice ve vesnici Bidž, či zakoupení terénního vybavení pro strážce Gobi B.

Nejen koně

Nejde ale jen o koně. Spolupráce Prahy s Mongolskem se neustále rozrůstá. V dubnu letošního roku Zoo Praha uzavřela s Ministerstvem životního prostředí Mongolska Memorandum o ochraně ohrožených druhů a rozšířila spolupráci také na velbloudy divoké a sajgy mongolské.

A v minulých dnech ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek spolu s velvyslancem ČR v Mongolsku Jiřím Brodským předali strážcům Přísně chráněné oblasti Velká Gobi A osm motocyklů v celkové ceně 130 000 Kč. Dar by měl podpořit zejména ochranu divokých velbloudů, kteří nikde jinde v Mongolsku nežijí.

Divoký velbloud z Mongolska je vzácný druh zcela odlišný od domácího velblouda dvouhrbého a v Gobi jich žije zhruba pět set. Darované motorky jsou pro práci strážců zcela nezbytné, hlídaná oblast je rozlehlá a operují zde pytláci.  

Jak přispět? Přijít do zoo

Projekty Zoo Praha na ochranu ohrožených druhů jsou financovány zejména z tzv. dvoukoruny ze vstupu a ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít. Přispět na něj lze zasláním libovolného příspěvku na účet 43 – 680 466 0247/0100 nebo dále DMS 87 777.