Pro pohodu zvířat chovaných v zoologické zahradě je enrichment velmi důležitý. V zajetí jim totiž oproti volnosti mnohdy chybí rozptýlení a podněty - a ty se jim právě chovatelé v pražské zoologické zahradě snaží dodat. Pomoci jim může i veřejnost ve workshopech, zaměřených právě na výrobu různých pomůcek.

Co je enrichment?

Jde o potravu, kterou chovatelé schovávají do různých úkrytů, do dřevěných špalíků anebo třeba proutěných hlavolamů, pro lední medvědy pak vyrábějí zmrzlinu z do ledu zamražených ryb. Enrichment ale může být i třeba hmatový – zvířata ocení různé povrchy, o které se mohou drbat; nebo pachový, tedy obohacení výběhu o oblíbené byliny.

Do výběhů se také umísťují různé „prolézačky“ a hračky, které je potřeba častěji obměňovat, aby zvířata bavily. Mohou to být míče, barely, papírové krabice, uzle z provazů nebo prolézačky vyrobené z požárních hadic. Z přírodních materiálů pro výrobu enrichmentu dobře poslouží tykve, kokosové ořechy, borové šišky nebo vrbové proutí.

Hračky z přírodních materiálů

A právě hračky do výběhů mohou pomoci vyrobit i návštěvníci. Během lednových a únorových dílen, které povede specialistka na enrichment a welfare Markéta Lavická, se účastníci seznámí nejprve s „adresáty“, tedy druhem, pro který hračky vyrobí, půjde o typy hraček z přírodních materiálů. Výrobky chovatelé umístí do výběhů a výrobci budou rovnou moci pozorovat jejich účinek na zvířata.

Nezapomeňte se přihlásit

Workshopy se konají přímo v Zoo Praha ve Vzdělávacím centru u hlavního vchodu, jejich kapacita je omezená. Proto je nutné se předem přihlásit na email lavicka@zoopraha.cz.