Procházka byl autorem mnoha ilustrací zvířat a taktéž proslulé perokresby lvice Šárky, která se stala významným vizuálním prvkem pražské zoo.

Setkání s ředitelem zoo mu změnilo život

Unikátní výstava poodhaluje nejen práci, ale také životní osudy malíře F. X. Procházky (1887 – 1950). Byl jedním z prvních českých autorů vědeckých ilustrací živočichů.

Když se v roce 1919 přestěhoval do Prahy, netrvalo dlouho a setkal se s profesorem Jiřím Jandou. Kromě toho, že s ním spolupracoval na řadě jeho knih, podporoval Jandovu myšlenku na založení zoologické zahrady. Významně se zasloužil o popularizaci tohoto úsilí.

Kreslil lvici Šárku

V roce 1931 se prvně otevřely brány pražské zoo veřejnosti. Profesor Janda se stal prvním ředitelem a F. X. Procházka jejím prvním malířem. V následujících letech zachytil mnoho původních zvířecích obyvatel a perokresba sedící lvice Šárky byla používána na obálkách a v hlavičce dopisního papíru Zoo Praha.

Výstava k výročí 130 let od narození Františka Xavera Procházky bude k vidění do 31. prosince 2017 v pražské zoologické zahradě v galerii Gočárovy domy.